Ziewanie – zaraźliwe niebezpieczeństwo w trakcie jazdy
Juergen Zulley, niemiecki profesor psychologii biologicznej i badacz snu ostrzega pasażerów będących w długiej trasie przed nadmiernym ziewaniem lub zasypianiem. Może to być bowiem zgubne dla kierowcy.
Ziewanie za kierownicą może być niebezpieczne. |
Pasażerowie powinni robić wszystko by nie zasnąć, bo drzemka lub ziewanie niosą za sobą bardzo duże ryzyko dla kierującego pojazdem. Najprościej rzecz ujmując – kierowca może wkrótce zasnąć.
Zulley twierdzi, że szansa zaśnięcia kierowcy za kółkiem jest dużo większa, gdy wiezie on śpiącego pasażera, niż gdy jedzie z pasażerem, który dotrzymuje mu towarzystwa, będąc ”na jawie”.
Dane dotyczące wypadków drogowych pokazują, że jeden na cztery wypadki drogowe na niemieckich drogach spowodowany jest tym, że kierowca przysypiając na chwilę, traci kontrolę nad pojazdem.
Zulley alarmuje pasażerów, by zwracali uwagę na to, jak zachowuje się kierowca, czy nie jest zmęczony, czy nie ziewa często. Pasażerowie powinni również nalegać na przerwy, w trakcie których kierowca może rozprostować nogi, zaczerpnąć świeżego powietrza, chwilę odpocząć. Oczywiście, jeśli jest to możliwe kierowcy w długiej trasie powinni się zmieniać.
Szerokiej drogi! Zarówno na fotelu pasażera, jak i kierowcy.
Najnowsze
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Volvo EX30, najmniejszy SUV szwedzkiej marki, udowadnia, że bezpieczeństwo nie jest kwestią rozmiaru. Model ten właśnie uzyskał maksymalną, pięciogwiazdkową ocenę w najnowszych testach bezpieczeństwa Euro NCAP, potwierdzając tym samym zaangażowanie szwedzkiej marki w zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza w wymagających warunkach miejskich -
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
-
Nowa Toyota Hilux Mild-hybrid 48V od 170 900 zł netto
-
Dacia Duster z tytułem CAR OF THE YEAR POLSKA 2025
-
To auto kończy właśnie 10 lat – było pierwszą hybrydą coupe tej japońskiej marki
Zostaw komentarz: