Ford Focus – wymiana oleju co 30 tys. km. Jak obniżyć koszty nawet o 30 procent?

Przy zakupie samochodu firmowego należy wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, wyposażenie czy zużycie paliwa, ale również całkowity koszt użytkowania. Jest to niezwykle ważny parametr, który mówi o sumie wszystkich kosztów związanych z eksploatacja auta.

Czasy, w których głównym aspektem branym pod uwagę przy zakupie samochodu do firmy była cena, dawno już minęły. Dużo istotniejsze dla menadżerów flot jest TCO (Total Cost of Ownership), czyli całkowity koszt użytkowania. Określa on łączne koszty związane z posiadaniem i eksploatacją pojazdu, a w jego skład wchodzą między innymi raty leasingowe, wydatki na paliwo, ale również – o czym wielu może zapomnieć – koszty serwisowe.

Wymiana oleju co 30 tys. km lub co 2 lata?

Jednym ze stałych kosztów serwisowych jest cykliczna wymiana oleju w silniku. Przyjęło się, że powinna ona odbywać się co rok lub co 10 – 15 tys. kilometrów. Przy zakupie najpopularniejszego modelu flotowego Forda Focusa z silnikiem wysokoprężnym o pojemności 1,5 litra w wariantach mocy 95 i 120 KM interwały między przeglądami zostały zwiększone z 15 tys. km lub 1 roku do 30 tys km lub 2 lat w wersjach z manualną skrzynią biegów oraz do 20 tys. km lub 2 lat w wersją z automatyczną skrzynią biegów. Tym sposobem Ford jeszcze bardziej obniżył całkowity koszt użytkowania TCO tego modelu, co pozwala zaoszczędzić użytkownikom nawet do 30 proc. wydatków związanych z obsługą Focusa w skali 3 lat i 150 tys. km.

Wiadomość zwiększenia interwałów szczególnie ucieszy floty, których pojazdy pokonują duże dystanse. Zwiększenie przebiegu i czasu między przeglądami jest możliwe dzięki wprowadzeniu AdBlue (SCR) we wspomnianym wyżej silniku wysokoprężnym o pojemności 1,5 litra. Pozwala to na jeszcze lepsze zarządzanie emisją spalin i bardziej efektowne wypalanie DPF. W związku z tym olej może być eksploatowany dłużej, ponieważ jego rozrzedzenie następuje wolniej.

Dodatkowe oszczędności przynosi również wydłużenie okresu eksploatacji filtra powietrza z dotychczasowych 30 tys. km lub 2 lat do 60 tys. km lub 2 lat. Zmiana ta dotyczy nie tylko modelu Ford Focus, ale również objęła wszystkie aktualne modele Kuga, S-Max czy Galaxy.

Ford Focus to model w gamie Forda, którego historia sięga lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecna generacja została zaprezentowana w 2018 r. jest wiodącym modelem tej marki pod względem zakupów przez firmy na polskim rynku. Model jest chwalony za doskonałe właściwości jezdne dostarczające mnóstwo radości z jazdy oraz bogate wyposażenie seryjne, w skład którego wchodzi m.in. system zapobiegający kolizjom, który znajduje się w każdym Focusie już od podstawowej wersji.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Tak to mozna robic tylno w służbowym

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze