Oto pierwszy polski samochód w historii! Co wyróżniało CWS T-1? Galeria
CWS T-1, tak nazywał się pierwszy polski samochód.
Spis treści
Zapraszam na kawałek polskiej, motoryzacyjnej historii. W 1927 roku Centralne Warsztaty Samochodowe opuściły pierwsze egzemplarze pierwszego polskiego samochodu CWS T-1. Ostatecznie wyprodukowano kilkaset egzemplarzy tego pięknie odrestaurowanego dziś pojazdu. Samochody zabytkowe są dziś modne.
CWS T-1 – ile ich powstało?
Jakie rozwiązanie techniczne wyróżniało ten kawałek polskiej, motoryzacyjnej historii? Model ten produkowano w latach 1927 – 1931, dokładna liczba wyprodukowanych egzemplarzy i jego odmian nie jest dokładnie znana, a różne źródła podają różne liczby od około 400 do około 800-900 egzemplarzy. Auto zostało skonstruowane przez znanego w dwudziestoleciu międzywojennym inżyniera Tadeusza Tańskiego. Produkcja trwała dość krótko, bo 21 września 1931 roku polski rząd podpisał umowę z firmą Fiat na licencyjną produkcję Fiat 508. Umowa ta obligowała CWS, przemianowane już wówczas na Państwowe Zakłady Inżynierii, do zaprzestania produkcji modelu konkurencyjnego względem Fiata 508, a takim był właśnie CWS T-1.
CWS T-1 – wyjątkowy projekt
Co wyróżniało pierwszy polski samochód? Auto korzystało z rzędowego, czterocylindrowego silnika o pojemności 2984 cm3 uzyskującego do 61 KM mocy przekazywanej na koła tylne za pośrednictwem czterobiegowej, mechanicznej przekładni. To był duży pojazd, miał długość 4850 mm, dysponował nawet sześcioma miejscami, ale tym co szczególnie wyróżniało tę konstrukcję był fakt, że absolutnie każda śruba i nakrętka w tym aucie była w jednym rozmiarze M17. To był celowy i prosty w swoim geniuszu zabieg konstruktorów, którzy zastosowali to rozwiązanie by ułatwić serwisowanie tego auta przy braku rozwiniętej wówczas sieci warsztatów. Cały samochód można było kompletnie rozmontować jednym kluczem nasadowym!
Samochód produkowano w wielu wersjach nadwoziowych: torpedo (otwarte nadwozie czterodrzwiowe 4-osobowe), kareta (zamknięte nadwozie czterodrzwiowe sześcioosobowe), berlina (zamknięte dwudrzwiowe), kabriolet (dwudrzwiowe ze składanym dachem), a także ciężarowej (dwudrzwiowa kabina, część towarowa do zabudowy jako furgon lub pick-up).
CWS T-1 – galeria
Najnowsze
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
“Duży Range”, "flagowy Range” lub - kierując się oznaczeniami producenta - Range Rover L460. Nazw sporo, ale wszystkie dotyczą jednego modelu - najbardziej luksusowego, największego i najdroższego, jaki możecie znaleźć w katalogu Land Rovera. Sprawdziłyśmy, co możemy kupić, jeżeli “zwykły” luksus to dla nas jeszcze za mało. -
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
-
Nowa Toyota Hilux Mild-hybrid 48V od 170 900 zł netto
-
Dacia Duster z tytułem CAR OF THE YEAR POLSKA 2025
Zostaw komentarz: