
Ile paliwa można zatankować do kanistra?
Eskalacja konfliktu rosyjsko-ukraińskiego sprawiła, że Polacy, w obawie przed podwyżką cen i perspektywą spadku dostępu do paliwa, masowo ruszyli na stacje paliw. Wiele osób tankowało paliwo do kanistrów.
Eskalacja konfliktu rosyjsko-ukraińskiego sprawiła, że Polacy masowo ruszyli na stacje paliw. Kolejki do dystrybutorów w niektórych miejscach sięgały nawet kilkudziesięciu aut. Korki pod stacjami potrafiły wylewać się na drogi, do których przylegają. Wiele osób tankowało paliwo do kanistrów.
Ile paliwa można zatankować do kanistra?
Paliwo to towar niebezpieczny (ADR), którego nie można przewozić w dowolny sposób. Transport drogowy paliwa jest regulowany przez umowę międzynarodową, która Polska ratyfikowała w 1975 roku.
Przeciętny kierowca samochodu osobowego może przewieźć więcej paliwa niż pomieści zbiornik paliwa jego pojazdu. Istnieją wyłączenia spod tego prawa, które nie ma zastosowania do:
przewozu towarów niebezpiecznych wykonywanego przez osoby prywatne, jeżeli towary te znajdują się w opakowaniach stosowanych w sprzedaży detalicznej i służą tym osobom do osobistego użytku, użytku w gospodarstwie domowym lub w związku z ich aktywnością sportowo-rekreacyjną, pod warunkiem, że zastosowano środki zapobiegające uwolnieniu się zawartości w normalnych warunkach przewozu.
Są jednak pewne ograniczenia. Zawartość pojedynczego naczynia wielokrotnego użytku nie powinna przekraczać 60 litrów i 240 litrów na jednostkę transportową. Większy limit przyznano przedsiębiorstwom, gdy przewóz ma charakter pomocniczy, na przykład na teren budów. Można wtedy przewozić w ilościach nie większych niż 450 litrów na opakowanie.
Kłopotliwe może być przechowywanie paliwa. W garażu wolnostojącym z materiałów niepalnych o powierzchni do 100 metrów kwadratowych możemy składować 60 litrów paliwa, czyli mniej niż możemy zabrać ze stacji.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
Volvo Cars Tech Hub w Krakowie obchodzi drugą rocznicę działalności. Firma chwali się, że to właśnie tam powstały kluczowe technologie dla nowego elektrycznego sedana ES90. Ale czy rzeczywiście polscy inżynierowie mieli tak duży wpływ na ten samochód? Przyjrzyjmy się faktom. -
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
-
Polskie warsztaty na skraju bankructwa? Długi sięgają 458 mln zł, a wiarygodność płatnicza spada
-
Elektryczny SUV – sprawdź model EX90 od szwedzkiej marki Volvo
Komentarze:
jan - 26 kwietnia 2022
A mówią że rosja to stan umysłu to polska bije ich na głowę na prawdę nie wiem skąd ci ludzie z takimi pomysłami się wzięli w polsce.
krzysztof - 1 marca 2022
zakaz tankowania paliwa do kanistra? – co za absurdalne zarządzenie – potrzebuję benzynę do piły spalinowej i na stacji powiedziano mi, że tylko do urządzenia, piła wymaga mieszanki i zbiornik 0,5 litra – więcej stracę na dojazd do stacji robiąc kilka kursów dziennie , no a jak zrobić mieszankę – samochód mam na ropę, więc nie spuszczę do kanistra