Europejski Dzień Bez Samochodu – rowerzyści to też kierowcy
Dwie trzecie rowerzystów to kierowcy samochodów! Tak wynika z największego w Polsce badania opinii rowerzystów. W ramach kampanii społecznej „Kręć Kilometry” swoje opinie wyraziło już ponad 20 tysięcy użytkowników dwóch kółek. Europejski Dzień Bez Samochodu to okazja, by zwrócić uwagę, na to jak wiele łączy rowerzystów i kierowców.
Od maja br. w ramach kampanii „Kręć Kilometry” Fundacja Allegro All For Planet przeprowadza wśród cyklistów szczegółową ankietę dotyczącą infrastruktury rowerowej, poziomu bezpieczeństwa czy rodzaju aktywności rowerowych. Tak dużego badania opinii rowerzystów w Polsce jeszcze nie było. Dlatego jego wyniki w wielu obszarach mogą być wyjątkowo interesujące.
Klasyczny podział Polaków na rowerzystów i kierowców to mit. W większości to te same osoby. Liczby pokazują, że wśród badanych rowerzystów aż 63,9% to kierowcy.
– Kierowca samochodu to w naszym badaniu osoba korzystająca z auta co najmniej kilka razy w miesiącu. Najwięcej takich osób wśród rowerzystów jest w Gorzowie Wielkopolskim (78,6%), Opolu (70,9%) i Kielcach (70,0%). Najmniejszy odsetek kierowców wśród rowerzystów jest w Krakowie (52,2%), Łodzi (52,8%), Białymstoku (52,9%) – mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych.
Co jeśli nie rower?
Z tego samego badania wyczytać można, jeśli rowerzyści rezygnują z jazdy na swoich dwóch kółkach, to:
- komunikację miejską wybierają najczęściej w Warszawie (63,7%)
- z jazdy swoim samochodem najczęściej korzystają w Gorzowie Wielkopolskim (78,6%)
- na spacer idą najczęściej w Opolu (84,6%)
Skoro większość rowerzystów to także kierowcy, to obchodzony 22 września „Dzień bez samochodu”, będzie dobrą okazją, by zostawić auto w garażu. Można przy okazji wspomóc swoje miasto w rywalizacji o nowe parkingi rowerowe. Do końca września trwa bowiem kampania „Kręć Kilometry”, w której 20 miast wygra łącznie 300 stojaków! Decyduje dystans przejechany przez mieszkańców na rowerach.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: