Euro NCAP „rozbija” pieszych
Coraz częściej możemy spotkać w nowych samochodach masę systemów, których zadaniem jest polepszanie bezpieczeństwa pieszych. Organizacja Euro NCAP postanowiła przyjrzeć się im dokładniej podczas przeprowadzanych testów zderzeniowych.
Już niebawem testy zderzeniowe Euro NCAP zostaną wzbogacone o kolejne badanie. Będzie ono polegało na pojawieniu się autonomicznego pieszego na kursie kolizyjnym z samochodem. Systemy, w które będzie wyposażone auto będą miały za zadanie zapobiec wypadkowi (przy prędkości do 40 km/h) lub zminimalizować skutki tego zdarzenia (przy prędkości od 40 do 60 km/h).
Przez ostatnie dwie dekady liczba śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych znacznie zmalała. Jednak w zeszłym roku podano, że nadal stanowią oni 47 procent z 26 tys. wypadków śmiertelnych na drogach.
Najczęściej do wypadków dochodzi, gdy rozproszony kierowca zbyt późno zaczyna hamować. W takiej sytuacji do akcji powinny wkroczyć systemy awaryjnego hamowania, które wykorzystują lasery, radary lub kamery do wykrywania pieszego na drodze. Ich głównym zadaniem jest maksymalne zmniejszenie prędkości. Euro NCAP pracuje nad poprawą bezpieczeństwa pieszych od 1997 roku. Od tamtego czasu wiele poprawiło się w tej kwestii.
Pierwsze testy systemów automatycznego hamowania awaryjnego zostały przeprowadzone w 2013 roku. Jednak do tej pory odbywały się one kolizji między samochodami. Teraz dojdą do tego scenariusze przy udziale pieszych.
Najnowsze
-
Prosty sposób na szybsze rozgrzanie kabiny samochodu. Trzeba wcisnąć jeden przycisk
Kierowcy, którzy nie mają szczęścia parkować w garażu, muszą mierzyć się z wieloma niedogodnościami związanymi z zimowymi warunkami. Najważniejsze to konieczność odśnieżania auta, skrobania szyb oraz jazda wychłodzonym samochodem w oczekiwaniu, aż wnętrze się nagrzeje. Na szczęście jest sposób, aby proces ten przyspieszyć. -
Porsche Polska w Warszawie – nowa siedziba właśnie rozpoczyna działalność
-
Test: Nissan Ariya e-4orce – 306 KM w elektryku robi różnicę
-
12-letnia Julia Angelard w stawce Kartingowych Mistrzostw Polski 2025
-
5 rzeczy, które warto wiedzieć o systemie Apple CarPlay
Zostaw komentarz: