Zużyte opony – co z nimi zrobić? Podpowiadamy, gdzie oddać stare opony
Z roku na rok w Polsce powstaje coraz więcej odpadów komunalnych. Niestety, wiele z nich, w tym stare i zużyte opony, często trafia do parków, lasów czy rzek. Aby przeciwdziałać zanieczyszczaniu środowiska, zużyte ogumienie należy oddawać do zakładów wulkanizacyjnych lub specjalnie przeznaczonych do tego celu punktów.
Według analizy „Ochrona Środowiska 2020”, przeprowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny, w 2019 roku powstało w Polsce 12,8 miliona ton odpadów komunalnych. Trzy lata temu na jednego mieszkańca naszego kraju przypadało więc 325 kilogramów śmieci, rok później – już 332 kilogramów. Choć mogłoby się wydawać, że świadomość ekologiczna Polaków rośnie, wiele odpadów wciąż trafia w przypadkowe miejsca, zanieczyszczając środowisko. Tylko w 2019 roku zlikwidowano ponad 11 tys. dzikich wysypisk, z których wywieziono łącznie prawie 26 tysięcy ton śmieci. Pomimo to problem nie zniknął. Pod koniec tego samego roku zinwentaryzowano 1868 istniejących dzikich wysypisk.
Gdzie oddać zużyte opony?
Jednym z odpadów, które często można znaleźć na nielegalnym składowisku, w śmietniku czy na łonie natury, są stare opony. Co powinniśmy z nimi zrobić, aby nie zanieczyszczać środowiska?
Pierwsza opcja to oddanie ich do zakładu wulkanizacyjnego.
Alternatywą jest przekazanie starego ogumienia do gminnych PSZOK-ów (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów). Należy jednak mieć na uwadze, że w takich miejscach często obowiązują limity ilościowe, np. do czterech lub ośmiu sztuk w ciągu roku od osoby.
Dobrym rozwiązaniem jest także udział w lokalnych zbiórkach odpadów. Przykładem może być akcja „Nie siej śmieci, posiej łąkę”, organizowana przez katowickie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz tamtejszy magistrat. W ramach tego wydarzenia, każdy uczestnik, który oddał zużyte opony do punktu zbiórki odpadów, otrzymał w zamian nasiona łąk kwietnych i kompost.
Drugie życie opon
Opony zebrane w zakładach wulkanizacyjnych i punktach zbiórki odpadów mogą zostać wykorzystywane jako paliwo w procesie spalania i wytwarzania ciepła, lub poddane recyklingowi materiałowemu. W Polsce podmioty, które wprowadzają ogumienie na rynek, są zobowiązane do odzysku minimum 75% tonażu opon pojawiających się w obiegu rok wcześniej. 15% z tego musi zostać zrecyklingowane. Marcin Demko, menadżer logistyki w Oponeo, wyznaje:
Pozyskany z nich materiał ma wiele zastosowań. Z powodzeniem wykorzystywany jest m.in. przy budowie nawierzchni asfaltowych, a także w produkcji znaków drogowych i podkładów kolejowych. Ze zużytego ogumienia wykonuje się też wycieraczki samochodowe, komponenty do drukarek 3D oraz podeszwy do butów.
Stare opony można także zagospodarować na własny użytek, robiąc z nich meble takie, jak siedziska czy stoliki kawowe. Potrafią być również ciekawą alternatywą dla donic ogrodowych. Ze zużytego ogumienia można stworzyć kolorowe rabatki. Ciekawym pomysłem na urozmaicenie przestrzeni są koła powieszone na łańcuchach lub zamontowane na ścianie. W tym przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Więcej na temat recyklingu i drugiego życia opon przeczytacie TUTAJ.
Źródło informacji: Oponeo, opracowanie własne
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP