
Zobacz, jak sprawdza się, czy fotoradar poprawnie mierzy prędkość
Mieliście kiedyś wątpliwości, czy jakiś fotoradar działa prawidłowo? Nieprawidłowe pomiary prędkości są raczej mało prawdopodobne, ponieważ każdy musi regularnie przechodzić legalizację. Oto jak taka legalizacja się odbywa.
Każde urządzenie pomiarowe wykorzystywane przez służby, musi mieć homologację Głównego Urzędu Miar. Nie jest ona jednak przyznawana na cały okres użytkowania i co roku trzeba przeprowadzać test, który kończy się wydaniem świadectwa legalizacji.
Przy polskich drogach staną setki nowych fotoradarów!
Zajmują się nim pracownicy wspomnianego urzędu, których wspomagają funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego (ITD obsługuje system CANARD zarządzający stacjonarnymi fotoradarami). W prezentowanej na poniższym nagraniu operacji, potrzebne było również wsparcie policji, która na jakiś czas zablokowała drogę.
Nie rozpoznasz osoby na zdjęciu z fotoradaru? Sprawa może trafić do sądu!
Sprawdzanie fotoradaru w miejscu jego instalacji (w tym przypadku jest to skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Sobieskiego w Warszawie) było niezbędne, ze względu na rodzaj urządzenia. Mieszkańcy stolicy znają je dobrze – to charakterystyczny żółty słup, które znajdziemy w różnych lokalizacjach. Wokół tych urządzeń było swego czasu głośno, ponieważ nie tylko mierzą prędkość, ale też robią zdjęcia kierowcom, przejeżdżającym na czerwonym świetle.
Nie wskazał, kto prowadził auto na zdjęciu z fotoradaru, dostał 10x większą karę!
Aby było to możliwe, radar nie wysyła żadnych wiązek, które odbijają się od samochodów. Zamiast tego wykorzystuje się pętle indukcyjne, umieszczone w drodze. W ten sposób urządzenie dokładnie „wie”, kiedy jakiś pojazd wjedzie na skrzyżowanie, kiedy już nie powinien. Takich pętli jest kilka – po dwie na każdy pas ruchu. Na podstawie obliczenia czasu przejazdu między nimi, fotoradar potrafi wykryć przekroczenie prędkości. A ponieważ każdy pas ruchu ma osobne pętle, nie ma wątpliwości co do tego, który kierowca przekroczył prędkość.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?