Wyścigówka DTM 1:1 zdalnie sterowana z odległości 80 km? Da się!
W miniony weekend podczas wyścigów samochodowych z serii DTM na torze Red Bull Ring w austriackiej Styrii, zaprezentowano elektryczny prototyp auta kierowanego zdalnie. Samochodem sterował mistrz DTM, będąc o 80 kilometrów od toru. Jak to możliwe?
Samochodem sterował mistrz DTM Trophy Tim Heinemann, który znajdował się w symulatorze oddalonym od toru o 80 kilometrów, w mieście Graz. Samochód bez kierowcy w środku pokonał okrążenie testowe tuż przed głównym wyścigiem. Maksymalna prędkość jaką udało się osiągnąć to 150 km/h.
Przy prędkości osiąganej przez samochód, 20 milisekund opóźnienia w połączeniu przekłada się na przebyty metr. Czas transmisji danych między kierowcą symulatora w Grazu a samochodem na torze Red Bull Ring wynosił tylko 2 ms dla sieci WAN i około 5 ms dla sieci radiowej. To parametry bardzo zbliżone do prędkości światła.
Prototyp auta to elektryczny samochód wyścigowy zbudowany przez techników DTM, jednej z najsłynniejszych serii wyścigów samochodów turystycznych na świecie, we współpracy z firmą Schaeffler. Riedel Networks zaprojektowała i zbudowała sieć komunikacyjną, a Cisco zostało wybrane jako dostawca technologii.
Przyszłość łączności
W przypadku pełnowymiarowego, zdalnie sterowanego samochodu wyścigowego jadącego po torze, priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo. Dlatego niezbędne było responsywne i bezpieczne połączenie, które zaoferowała firma Riedel, projektując architekturę komunikacyjną do sterowania samochodem za pomocą zdefiniowanej programowo sieci rozległej Cisco (SD-WAN) i platformy Catalyst 8300 Edge. Ta ostatnia dała transmisję danych z dostępnością klasy operatorskiej (99,999%), która jest wymagana między samochodem a zdalnym symulatorem jazdy. Całość architektury umożliwiła bezpośrednie połączenie ze światłowodem przez łącze MPLS.
5G, SD-WAN i transmisja danych z prędkością ponad 3 Gb/s
Prowadząc samochód, który ma ponad 1000 KM bez nikogo na pokładzie, nadal potrzebny jest jednak plan B na wypadek awarii łącza MPLS. Dzięki prędkości oferowanej przez 5G, architektura została zaprojektowana tak, aby zawierała nadmiarowe połączenie zapasowe przy użyciu bramek komórkowych Cisco Catalyst Cellular Gateway. W tym przypadku 5G dostarczane poprzez SD-WAN stałoby się podstawowym łączem sieciowym, o prędkości transmisji danych dochodzącej do 3,3 Gb/s.
Sieć obsługuje nie tylko zdalne sterowanie, ale także umożliwia przesyłanie wideo z samochodu do kierowcy i od kierowcy do obsługi technicznej na torze wyścigowym. Zapewnia również komunikację interkomową.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP