Agnieszka Serafinowicz

Wyprzedzanie rowerzysty i linia ciągła. Przepisy mówią jasno, ale…

Wyprzedzanie rowerzysty na drodze z linią ciągłą, czy jest zabronione? Otóż niekoniecznie, musimy tylko pamiętać o dwóch rzeczach.

Spis treści

Wyprzedzanie rowerzysty – jak to zrobić dobrze? Z pewnością znacie tę sytuację, jedziecie sobie drogą jednojezdniową, dwupasmową, po jednym pasie w każdym kierunku, pasy oddzielone linią ciągłą, a przed wami rowerzysta. Co robić? Czy go wyprzedzić? Czy można to zrobić? Jaki odstęp zachować? A może poczekać? Wielu kierowców ma wątpliwości, zatem warto je wyjaśnić.

Wyprzedzanie rowerzysty i linia ciągła – co mówią przepisy?

W szczególności warto tu zapamiętać Art. 24.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który brzmi:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Art. 24.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym

Jak to rozumieć? To bardzo proste. Widzisz przed sobą rowerzystę i linię ciągłą? Jeżeli jezdnia jest na tyle szeroka, że zachowasz wymagany prawem (i wynikający z zachowania bezpieczeństwa) odstęp jednego metra i jednocześnie nie najedziesz na linię ciągłą oddzielającą pasy ruchu, nie łamiesz żadnego przepisu!

Jednak jeżeli droga jest na tyle wąska, że bez najechania na linię ciągłą nie da się wyprzedzić rowerzysty zachowując wymagany prawem odstęp 1 metra od niego podczas przeprowadzania manewru, wówczas narażamy się na mandat.

wyprzedzanie rowerzysty

Wyprzedzanie rowerzysty, a wykroczenia – jakie kary?

Co ciekawe ewentualny mandat jaki może nam wystawić policjant, jest różny zależnie od tego, jaki rodzaj wykroczenia popełnimy podczas wyprzedzania rowerzysty na drodze z linią ciągłą oddzielającą pasy ruchu. Jeżeli nie najedziesz na linię ciągłą, ale wyprzedzisz rowerzystę nie zachowując bezpiecznego odstępu od rowerzysty, narażasz się na mandat w kwocie 300 zł, a do Twojego konta w CEPiK zostanie dopisanych 6 punktów karnych.

Natomiast w sytuacji, gdy zachowasz bezpieczny odstęp, ale w wyniku tego najedziesz lub przekroczysz linię ciągłą, wówczas również grozi ci mandat, ale w mniejszej kwocie: 200 zł i 5 punktów karnych.

Wyprzedzanie rowerzysty – przepisy a praktyka

Z powyższymi przepisami jest trochę tak, jak z zieloną strzałką skrętu warunkowego na skrzyżowaniach. Niby przepisy mówią o obowiązkowym, całkowitym zatrzymaniu się (choćby na chwilę) przed „zieloną strzałką”, ale gros kierowców co najwyżej zwalnia, nie zatrzymując się. Również w tym przypadku, często jest tak, że kierowcy jadąc za rowerzystą, zwalniają i często podejmują manewr wyprzedzenia popełniając de facto jedno z dwóch wymienionych wykroczeń. I choć teoretycznie grozi nam mandat, to pamiętajmy, że przepisy służą przede wszystkim bezpieczeństwu. Zachowanie odstępu od widocznego rowerzysty jest tu ważniejsze niż ewentualne najechanie na linię ciągłą na pustej drodze. Tak jak dbałość o ludzkie życie ma większe znaczenie niż ścisłe trzymanie się litery prawa. Niemniej warto pamiętać o powyższych przepisach i starać się tak przeprowadzić manewr, by żadnego z nich nie łamać.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze