Uwaga na oszustwo na Orlen. Kolejna ofiara straciła 15 tys. zł, a można znacznie więcej
Oszuści są niezmiennie pomysłowi i sięgają po coraz to nowe metody oszukiwania swoich ofiar. Akurat oszustwo „na Orlen” nie jest nowym pomysłem, ale jak się okazuje, nadal stosowanym i nadal skutecznym. Jak się przed nim chronić?
Oszustwo na Orlen – jak zwabiono koleiną ofiarę
Tym razem oszustwo na Orlen pozwoliło wyłudzić sporą sumę pieniędzy od pewnego 74-latka. Cały proceder przebiegł podobnie, co dotychczasowe. Mężczyzna natrafił na ofertę korzystnego zakupu akcji Orlenu. Wypełnił stosowne zgłoszenie, podał swoje dane osobowe oraz numer telefonu.
W odpowiedzi na jego zgłoszenie, 25 lipca zadzwonił do niego mężczyzna, podający się za opiekuna klienta. Poprosił o zainstalowanie przez 74-latka aplikacji „AnyDesk” na telefonie, a także przekazanie danych z dowodu osobistego wraz ze zdjęciem.
Po tych pozornie standardowych formalnościach, mężczyzna podający się za opiekuna klienta, zaproponował, że przeleje próbnie 10 dolarów, aby 74-latek mógł sprawdzić, czy wszystko działa jak należy i będzie mógł on bez przeszkód przelewać na konto zyski z inwestycji.
W ten sposób oszust skłonił mężczyznę do zalogowania się na swoje konto bankowe, aby sprawdzić, czy przelew dotarł. Żadnego przelewu oczywiście nie było, a 74-latek wpadł już w sidła szajki wyłudzającej pieniądze.
Oszust przekonał swoją ofiarę, że to pewnie jakieś problemy po stronie systemu i następnego dnia zadzwonił ponownie, aby raz jeszcze sprawdzić czy przelew dotarł na konto mężczyzny. Ten raz jeszcze się zalogował, przelewu nadal nie było, więc zrobił się podejrzliwy. Lecz było już za późno. Dzień później bank poinformował go o podejrzanych operacjach, a z jego konta zniknęło 14 600 zł.
Kolejna sieć stacji wprowadza wakacyjne rabaty i to na lepszych warunkach niż Orlen
Jak nie dać się złapać na oszustwo na Orlen?
Problem istnienia oszustwa na Orlen jest dobrze znany samej firmie i ostrzega ona swoich potencjalnych inwestorów. Najczęściej fałszywe ogłoszenia można znaleźć w mejlach, na Facebooku, ale także na YouTubie i w reklamach pojawiających się na stronach internetowych.
Oto jak rozpoznać oszustwo na Orlen:
- Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
- Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.
- Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe.
- Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN ORLEN nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
- Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN ORLEN nie używa w swojej komunikacji.
- Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi.
- Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: