Otwarcie tunelu na Zakopiance, o tych przepisach pamiętaj!
Tunel na Zakopiance, na co powinniśmy szczególnie w nim uważać?
Zgodnie z niepotwierdzonymi jeszcze informacjami tunel na Zakopiance może być otwarty właśnie dziś, tj. 12 listopada 2022 roku. Tunel w ciągu trasy S7 wydrążony pod górą Luboń Mały to miejsce, które będzie monitorowane, warto zatem przypomnieć sobie o szczególnie ważnych przepisach podczas przejazdu tunelami. Jakie są zakazy i nakazy podczas jazdy tunelem?
Zacznijmy od tego, że tunelem nazywamy obiekt drogowy, którego wjazd jest oznaczony znakiem D-37:
Nie widzisz takiego znaku? Zatem zgodnie z literą prawa dany obiekt nie jest tunelem. Bez obaw, przed nowo oddawanym tunelem na Zakopiance z całą pewnością taki znak jest ustawiony. Co więcej, ponieważ ten konkretnie tunel ma długość większą niż 500 metrów, przed wjazdem do niego powinna się pojawić również dodatkowo tabliczka T-1b informująca kierowców o długości tunelu.
Zakazy i nakazy w tunelu na Zakopiance
Niektóre z poniższych nakazów i zakazów wydadzą się Wam oczywiste, ale warto o nich pamiętać, tym bardziej że konsekwencje popełniania wykroczeń w tunelach mogą być znacznie poważniejsze niż tylko mandat i punkty karne.
- Przejeżdżając przez tunel, zwracaj uwagę na znaki i sygnalizację świetlną.
- W tunelu zabronione jest cofanie i zawracanie.
- W tunelu nie wolno się zatrzymywać, jeżeli nie wynika to z sytuacji drogowej (np. tworzący się zator)
- Jednak nawet w przypadku, gdy w tunelu utworzy się zator, przepisy nakazują zachowanie od poprzedzającego pojazdu odstępu nie mniejszego niż 5 metrów.
- Kierowca samochodu osobowego poza obszarem zabudowanym (i tylko poza obszarem zabudowanym) musi zachować podczas jazdy w tunelu odstęp 50 metrów od poprzedzającego pojazdu (dotyczy pojazdów o dmc do 3,5 tony i autobusów).
- Choć formalnie nie ma przepisu, który nakazywałby używania świateł mijania przez całą dobę (wciąż obowiązuje absurdalny przepis zezwalający na korzystanie ze świateł do jazdy dziennej w tunelu w ciągu dnia; tak jakby pora dnia, szczególnie w tak długim tunelu, jak ten nowy na Zakopiance, robiła jakąś różnicę), to zdecydowanie zalecamy jazdę w tunelu zawsze z włączonymi światłami mijania.
- Podczas przejazdu przez tunel słuchaj komunikatów nadawanych w tunelu i stosuj się do wydawanych poleceń.
- Pamiętaj o dostosowaniu prędkości do obowiązujących ograniczeń, w tunelu zainstalowany jest odcinkowy pomiar prędkości.
Tunel na Zakopiance, pokonaj go bezpiecznie
Tunel na Zakopiance ma długość 2,06 km, na całej jego długości obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h. W efekcie jadący przepisowo kierowca przejedzie go w czasie nieco dłuższym niż minuta. Budowa drogi ekspresowej S7 Lubień – Rabka-Zdrój jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączny koszt inwestycji wynosi 2 547 601 820,15 zł, a dofinansowanie ze środków UE 1 299 635 604,11 zł.
Tunel ma dwie komory (nitki), po jednej dla każdej jezdni, ma on dokładnie długość 2058 metrów i wysokość 4,7 metra. Szerokość użytkowa to 14,9 metra. W tunelu są dwa pasy ruchu po 3,5 każdy oraz 3-metrowy pas awaryjny (daje to możliwość realizacji trzeciego pasa ruchu w przyszłości). W kierunku z Krakowa do Nowego Targu spadek tunelu wynosi 0,5 proc.
Na koniec warto jeszcze zanotować przydatne telefony podczas pokonywania nowego tunelu na Zakopiance:
Centrum Zarządzania Tunelem: +48 661 232 029
Punkt Informacji Drogowej GDDKiA: +48 12 412 16 44 i +48 12 417 14 22
W razie wypadku zawsze wybieraj nr 112.
Najnowsze
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
Cadillac coraz chętniej wkracza w świat elektrycznych samochodów. Po zaprezentowaniu modeli takich jak Celestiq czy Escalade IQ, teraz przyszedł czas na kolejnego elektrycznego SUV-a. Cadillac Vistiq ma być autem, dzięki któremu amerykańska marka będzie miała swój ,,luksusowy” model w każdym segmencie SUV-ów. -
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
-
Kia EV3 w gronie finalistów konkursu Car of the Year 2025
-
Europejska premiera BYD Sealion 7
-
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych
Zostaw komentarz: