Trudniejsze zdawanie na prawo jazdy
W lutym 2012 roku wejdą w życie diametralne zmiany w sposobie zdawania prawa jazdy, a także zasadach dotyczących świeżo upieczonych kierowców. Znacznie trudniejszy stanie się egzamin teoretyczny, a młodzi kierowcy będą podlegać większemu nadzorowi.
Dotąd osoby zdające egzamin teoretyczny odpowiadały na jedno z 300 pytań, wylosowane przez komputer z bazy. Zagadnienia były znane kursantowi, otrzymywał je od instruktora na płycie CD lub w formie papierowej. Pozwalało to na dokładne wyuczenie się pytań i odpowiedzi na nie. Od tej pory nie będzie już tak łatwo.
Podpisane przez prezydenta nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym wprowadzają znaczne zmiany w zasadach egzaminu teoretycznego. Baza pytań zostanie zwiększona do 3000 i nie będą one znane zdającemu. Zagadnienia mają dotyczyć podobnych obszarów co dotychczasowe, ale będą sformułowane na różne sposoby. Tylko jedna odpowiedź będzie prawidłowa, a czas na jej zaznaczenie skrócony. Ponadto niemożliwe będzie wrócenie do poprzedniego pytania.
Egzaminowany ma odpowiadać w „czasie rzeczywistym”, czyli podejmować decyzję natychmiast, tak jak ma to miejsce podczas jazdy, na przykład na skrzyżowaniu. Dodatkowo pojawią się krótkie filmiki i symulacje sytuacji na drodze, których prawidłowy rozwój będzie musiał wskazać odpowiadający na pytania.
fot. fabrykakierowcow.eu |
– Zmiany w egzaminie teoretycznym mogą przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa na drogach i świadomości młodych kierowców – twierdzi Adam Gabrielski, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców fabrykakierowcow.eu – Dotąd kursanci często „wykuwali” odpowiedzi na wszystkie pytania, nie rozumiejąc ich i nie potrafili potem zastosować zasad ruchu drogowego w praktyce. Sprzyjało temu nastawienie wielu instruktorów, którzy zamiast wymaganych 30 godzin wykładów po prostu rozdawali testy do nauczenia, na płycie lub w formie książeczki.
Po zdanym egzaminie młodego kierowcy będą dotyczyć zmienione zasady poruszania się po polskich drogach. Pierwsze dwa lata będzie to okres próbny. Jeśli świeżo upieczony kierowca popełni dwa wykroczenia, trafi na kurs reedukacyjny i badania psychologiczne, a okres wydłuży się o kolejne dwa lata. Popełnienie trzech wykroczeń będzie się wiązać z ponownym skierowaniem na egzamin.
Przez pierwsze osiem miesięcy po zdobyciu prawa jazdy, auto młodego kierowcy będzie musiało być oznaczone z tyłu i z przodu białą naklejką z zielonym klonowym liściem. Wtedy to dotyczyć go będą specjalne ograniczenia: na terenie zabudowanym dozwolona będzie prędkość maksymalna 50 km/h (nawet w nocy), a poza nim 80 km/h. Wjechanie na autostradę bądź drogę ekspresową uprawnia do poruszania się z prędkością 100 km/h.
Surowsze zasady przewidują również odbycie pomiędzy 4 a 8 miesiącem od dnia zdobycia prawa jazdy dodatkowego kursu i praktycznego szkolenia dotyczącego bezpieczeństwa.
Z dwuletnim okresem próbnym wiąże się również zakaz podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu kategorii B, czy też osobistego wykonywania działalności gospodarczej w tenże sposób.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: