Katarzyna Frendl

Te remonty dróg uprzykrzają wakacyjne podróże w 2023 roku. Sprawdź zanim ruszysz w drogę!

Czego mogą spodziewać się kierowcy podczas tegorocznych wakacji? Które remonty dróg będą problemem, a które i kiedy zostaną udostępnione dla ruchu? Jakich zmian w przepisach możemy spodziewać w wakacje?

Remonty dróg 2023

Jeżeli macie wrażenie, że już od dłuższego czasu w kontekście podróżowania po Polsce nie czytacie o niczym innym niż remonty dróg to… macie rację. W te wakacje szczególnie trudne mogą być podróże takimi odcinkami jak choćby:

  • DK22 –  remont od Malborka do granicy województwa pomorskiego z warmińsko-mazurskim (ok 10 km); uciążliwy szczególnie dla kierowców jadących do Elbląga i Malborka – ruch wahadłowy na kilku odcinkach
  • DK21 – rozbudowa drogi pomiędzy Słupskiem a Ustką (13 km); utrudniony dojazd do Ustki

Z jakimi innymi utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy podczas wakacyjnych podróży? Gdzie odbywają się teraz remonty dróg?

remonty dróg 2023

Inwestycje drogowe 2023

Równowaga w przyrodzie musi być. Jak się okazuje – w drogowej rzeczywistości ta zasada również obowiązuje. Warto przyjrzeć się zatem i nowym inwestycjom – tym, które już ułatwiają podróżowanie, i tym, które za chwilę zaczną.

Drogi oddane do użytku w 2023

W ramach krótkiego przypomnienia – w tym roku do użytku zostały oddane m.in.:

  • DW579 obwodnica Grodziska Mazowieckiego (7,5 km)
  • DW801 obwodnica Dęblina 
  • DK32 obwodnica południowa Zielonej Góry – 13 km odcinek m.in. odciąża Trasę Północną
  • S7 Lesznowola – Tarczyn – 20 km odcinek skraca podróż ze stolicy w kierunku Zakopanego
  • S61 Łomża Zachód – Południe (7 km)
  • DW260 Południowa obwodnica Gniezna (2,2 km)

Tunel pod Świną już otwarty

DK93 Świnoujście, tunel pod Świną – otwarcie tunelu odczuwalnie skróci czas podróży pomiędzy Międzyzdrojami a Świnoujściem, eliminując tym samym konieczność korzystania z promów lub objazdów

W lipcu 2023 otwarte zostaną lub zostały:

  • S14 ostatni odcinek obwodnicy Łodzi (19 lipca) – po ukończeniu prac powstanie zachodnia obwodnica Łodzi, łącząca A2 z S8; na nowym odcinku S14 skorzystają m.in. mieszkańcy Łodzi, Pabianic, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego i Aleksandrowa Łódzkiego, ponieważ skróci on czas przejazdu i wyprowadzi tranzyt z powyższych miejscowości
  • S61 Ełk Południe – Kalinowo – 23 km fragment trasy Via Baltica od węzła Ełk Południe do węzła Wysokie (Kalinowo) wraz z połączeniem z obwodnicą Ełku w ciągu DK16; Via Baltica ma zapewnić lepsze połączenie drogowe między Polską a krajami bałtyckimi; dzięki niej takie połączenie z centrum kraju zyska też Suwalszczyzna i wschodnie Mazury; docelowo jej długość ma wynosić ok 311 km, a do oddania, poza wymienionym odcinkiem, zostały jeszcze: Ostrów Mazowiecka Północ – Śniadowo (19,5 km) oraz co najmniej jedna jezdnia obwodnicy Łomży
  • S11 obwodnica Olesna
  • DW335 obwodnica Krzeczyna Wielkiego
  • S6 obwodnica Sianowa – otwarcie krótkiego odcinka, budowa znacznie dłuższej części potrwa jeszcze sporo czasu

Sierpień 2023:

  • DW714 Łódź Trasa Górna – odcinek od Rzgowskiej do Nowe Górki – do użytku zostaną oddane pierwsze 2 km, natomiast zakończenie całej inwestycji związanej z budową trasy zaplanowane jest na listopad 2023 r.
  • DW434 obwodnica Gostynia – zmniejszy ruch w mieście i rozładuje korki
  • DK28 obwodnica Chełmca

Wakacje 2023 okresem wypadków

Remonty dróg przyczyniają się też do wypadków. Z ubiegłorocznych statystyk policji wynika, że wakacje to okres, w którym na drodze ma miejsce najwięcej wypadków. Niezmiennie, najczęściej do wypadków dochodzi w piątek, w popołudniowym szczycie komunikacyjnym (godz. 16-16.59), w dobrych warunkach atmosferycznych, na prostym odcinku drogi. Nie bez powodu na polskich drogach pojawia się coraz więcej urządzeń CANARD-u. Aktualnie, nad przepisową jazdą czuwa: 465 fotoradarów,  32 odcinkowe pomiary prędkości (w czerwcu nowy OPP pojawił się na S7, w woj. mazowieckim w powiecie białobrzeskim), 37 kamer na światłach (w czerwcu do ekipy dołączyła nowa – na ul. Średzkiej (DK94) we Wrocławiu) oraz ok. 30 mobilnych urządzeń rejestrujących.

– Jak widać, drogowy okres wakacyjny zapowiada się nadzwyczaj intensywnie. Jeśli więc chcemy zadbać o to, by droga na Hel nie okazała się “highway to hell”, warto zaopatrzyć się w nawigację, która dzięki mapom aktualizowanym na bieżąco, pomoże nam bezpiecznie, sprawnie i bez stresu dotrzeć do celu – mówi Katarzyna Przybylska, z  firmy Telematics Technologies, będącej dostawcą NaviExpert.  I dodaje: – ​Zdaniem psychologów, to właśnie stres towarzyszy nam podczas pierwszych dni urlopu. Przynajmniej ten, związany z podróżą my staramy się maksymalnie zredukować. Jak? Choćby za sprawą dostępnych w nawigacji tras uwzględniających zmiany organizacji ruchu. Ostrzeżemy także o nadmiernej prędkości, radarze czy kontroli, by móc przywieźć z wakacji tylko chciane pamiątki.

Listę utrudnień znajdziesz tu.

Źródło: GDDKiA, Naviexpert

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze