Powstał cykl podcastów dla zdrowia i bezpieczeństwa zawodowych kierowców. Warto posłuchać!
Ogromna presja czasu na terminowe dostawy i praca w trudnych warunkach sprawiają, że zawód kierowcy ciężarówki jest jednym z najbardziej stresujących.
Głównymi czynnikami wpływającym na podwyższenie stresu u kierowców zawodowych są presja czasu, setki tysięcy kilometrów w trasie i tygodnie poza domem. Skutkiem tego często pojawia się złość, rozdrażnienie i irytacja, a także poczucie samotności i zmęczenie. To wszystko obniża koncentrację i może wpływać na popełnianie błędów. Z jednej strony rośnie ryzyko spowodowania niebezpiecznych sytuacji na drogach, z drugiej łatwiej pomylić się np. przy wypełnieniu dokumentów, czego konsekwencją mogą być kary i dodatkowe koszty. Oprócz tego kierowcy ciężarówek muszą sprostać wymaganiom przełożonych i klientów. Na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za pojazd i ładunek, dotrzymanie terminów dostaw, ale przede wszystkim również za życie innych osób na drodze.
– Zmęczenie i irytacja to jedne z konsekwencji ciągłego stresu, z którymi mierzą się każdego dnia kierowcy zawodowi. Są odpowiedzialni za pojazd, terminowość, a także bezpieczeństwo na drodze. To wszystko w rezultacie może prowadzić do problemów zdrowotnych, z depresją na czele. Ważne jest, aby uświadamiać kierowców, jak duży obowiązek na nich spoczywa i dbanie o zdrowie powinno być dla nich priorytetem, a korzystanie z pomocy rzeczą naturalną. Firmy pracują nad poprawą jakości pracy i monitorowaniem zdrowia kierowców na odległość. Zmieniające się przepisy, pandemia, problemy z zachowaniem przerw i odpoczynków powodują, że warunki pracy truckerów są nadal bardzo wymagające, dlatego postanowiliśmy podjąć ten temat na skalę ogólnopolską poprzez wspomniane podcasty – wyjaśnia Karolina Bakalarska, kierownik marketingu Grupy INELO.
Nowe technologie poprawiają bezpieczeństwo na drodze
Obecnie aż 1/4 przewozów międzynarodowych na terenie Unii Europejskiej obsługują polskie firmy. Zawodowi kierowcy spędzają w pracy od 192 do nawet 294 dni w roku. Długie i powtarzalne trasy, a także permanentny stres może powodować problemy z koncentracją. Zwiększa to ryzyko nieprzemyślanych manewrów czy daje pokusę szybszej jazdy, by dotrzymać terminów. Aby minimalizować niebezpieczne sytuacje, zadbać o pracowników i przewożony ładunek, przewoźnicy inwestują w nowoczesne systemy telematyczne. Dzięki nowym technologiom firmy transportowe są z w stałym kontakcie z truckerami i mogą monitorować przejazd w czasie rzeczywistym. Dodatkowo za pomocą telematyki w transporcie, kierowcy nie muszą martwić się o wypełnianie papierowych kart drogowych i ewentualne błędy.
– Firmy przewozowe, wprowadzają nowe technologie, a sami kierowcy inwestują w takie gadżety jak np. opaski monitorujące stan zdrowia i w razie sytuacji zagrażających życiu, powiadamiają dedykowanego opiekuna. Nowe technologie choć są niezwykle ważne, nie gwarantują 100 proc. bezpieczeństwa – wiele zależy od samego kierowcy i stanu jego zdrowia, dlatego w naszym cyklu podcastów tym tematom poświęcimy najwięcej miejsca – dodaje Karolina Bakalarska.
Podcasty w służbie truckerom
Podcasty zyskują na popularności i coraz częściej są alternatywą dla słuchania muzyki. Według Spotify w 2020 roku Polacy wysłuchali ich o 300 proc. więcej godzin niż w ubiegłym roku. Potencjał podcastów dostrzegają przedsiębiorcy, media, a także organizacje i fundacje. To właśnie tę formę komunikacji wybrały Truckers Life i Grupa INELO. Fundacja jest pierwszą organizacją non-profit, która dba o zawodowych kierowców.
Z pomocą podcastów chcą poruszyć istotne tematy dotyczące stanu zdrowia i bezpieczeństwa truckerów. Odcinki są zaplanowane do emisji w maju. Będą poświęcone zdrowemu odżywianiu, tematom stresu i dbaniu o relacje międzyludzkie na odległość. W trakcie audycji prowadzący zdefiniują problemy, z jakimi mierzą się truckerzy i pomogą naprowadzić na rozwiązania. Do każdego odcinka będzie zapraszany gość specjalny, który podzieli się ze słuchaczami wiedzą od strony eksperckiej.
Jak poradzić sobie ze skutkami stresu podczas kilkutygodniowej trasy?
Kluczem do pozbycia się stresu oraz innych dolegliwości, które powstały na skutek obciążenia fizycznego i psychicznego, jest zadbanie o zdrowie i ciało. Czynniki zewnętrzne zwiększające niepokój i zdenerwowanie mogą powodować poważne zmiany w mózgu, a złe nawyki żywieniowe negatywnie wpływają na układ pokarmowy. Aby zawodowi kierowcy czuli się pełni sił i energii, mimo trudnych warunków pracy powinni podejmować kilka prostych czynności, dzięki którym zauważą pozytywne zmiany. Mateusz „Raptus” Gierlak, kierowca zawodowy w jednym z podcastów Truckers Life, opowie, jak zmienić nawyki żywieniowe i zwiększyć aktywność fizyczną. Trudności, które musiał pokonać i codzienne wyzwania, z którymi wiąże się prowadzenie zdrowego trybu życia będąc jednocześnie niemal ciągle w podróży mają być cenną wskazówką dla kierowców chcących zmienić złe nawyki.
Każdy z podcastów będzie poświęcony jednemu z wymienionych zagadnień. Prowadzący program zdiagnozują na czym polega problem i podadzą przykłady z codziennego życia kierowców. Zaproszeni eksperci dadzą praktyczne wskazówki, co zrobić by z dnia na dzień poprawiać jakość życia i stan zdrowia. Doradzą też jak w dość trudnych warunkach, kiedy domem dla truckera jest kabina ciężarówki, zadbać o właściwą dietę.
Podcasty będą dostępne w serwisie YouTube (kanał Truckers Life TV) i Spotify.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI