Powstają nowe udogodnienia dla użytkowników dróg. Czym jest Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym?
Kierowcy i inni użytkownicy dróg z udogodnień, jakie zapewni im powstający system zarządzania i sterowania ruchem drogowym skorzystają w 2022 roku.
Rozpoczęła się budowa elementów Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym (KSZRD) na sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA, wchodzących w układ transeuropejskich korytarzy drogowych (TEN-T). Prowadzone prace dotyczą Centralnego Projektu Wdrożeniowego (CPW) jak i Regionalnego Projektu Wdrożeniowego (RPW) we Wrocławiu i Opolu.
Czym jest Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym?
CPW stanowi serce KSZRD, w ramach którego powstanie Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem wraz z zaawansowanym systemem informatycznym. RPW we Wrocławiu i Opolu stanowi natomiast pierwszy z czterech regionalnych projektów wdrożeniowych. W ramach podpisanych w 2020 roku umów najbardziej obciążone odcinki dróg w województwie mazowieckim (A2 od Warszawy do Łodzi, S7 i S8) oraz autostrady A4 i A8 w województwie dolnośląskim i opolskim (A4 od węzła Wrocław Południe aż do granicy z województwem śląskim oraz Autostradową Obwodnicę Wrocławia A8) zostaną wyposażone w nowoczesne urządzenia monitorujące na bieżąco warunki ruchu drogowego i jego zmiany. Pozwoli to na bieżące przekazywanie istotnych komunikatów kierowcom.
W obszarze węzła Wiskitki na A2 rozpoczęła się budowa kanalizacji telekomunikacyjnej i posadowienia dla siedmiu stacji koncentracyjnych (szaf telekomunikacyjnych). To wstępny etap instalacji urządzeń zdefiniowanych w ramach projektu jako tzw. moduły wdrożeniowe rozproszone. Moduły będą służyć informowaniu kierowców, sterowaniu ruchem drogowym i dokonywaniu pomiarów na drogach objętych projektem. Wśród urządzeń, jakie pojawią się w tym obszarze, znajdą się znaki zmiennej treści (VMS), detektory i liczniki pojazdów oraz kamery. Po ich uruchomieniu kierowcy będą informowani w czasie rzeczywistym o wszelkich utrudnieniach w ruchu drogowym, sytuacjach losowych czy warunkach jazdy.
Z kolei na opolskim i wrocławskim odcinku A4 pierwsze prace będą realizowane na MOP-ach, a ich zakres obejmie wykonanie przyłączy elektrycznych pod urządzenia z zakresu sterowania ruchem drogowym.
Na terenie województwa opolskiego prace obejmą:
- wymianę znaków zmiennej treści,
- montaż nowych znaków zmiennej treści na węzłach,
- montaż dodatkowych kamer,
- instalację sześciu stacji zliczania pojazdów zlokalizowanych na węzłach, co pozwoli na aktualne pomiary natężenia ruchu na tych odcinkach
- wymianę stacji pogodowych,
- instalację systemu do zliczania miejsc parkingowych na MOP-ach wraz z wyświetlaniem informacji o zajętości MOP.
Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym – kiedy kierowcy skorzystają z udogodnień?
Kierowcy i inni użytkownicy dróg z udogodnień, jakie zapewni im powstający system zarządzania i sterowania ruchem drogowym skorzystają w 2022 roku.
Projekt Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T uzyskał dofinansowanie w kwocie ponad 123 milionów euro ze środków unijnych w ramach Instrumentu „Łącząc Europę”. Jest on prowadzony pod nadzorem Komisji Europejskiej poprzez agencję wykonawczą CINEA. Na poziomie krajowym nadzór sprawuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne
Najnowsze
-
Europejska premiera BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 to siódmy w pełni elektryczny samochód wprowadzony przez chińską markę na europejski rynek. Jest to też czwarty model z serii ,,Ocean”, do której należy już Dolphin, Seal i Seal U. Pierwsze modele mają dotrzeć do klientów jeszcze w tym roku. -
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych
-
Porsche Taycan 4 i Taycan GTS – nowe warianty w gamie elektrycznego modelu
-
Lamborghini Revuelto ,,Opera Unica” zaprezentowane
-
Mercedes-AMG pracuje nad pierwszym własnym SUV-em