Porsche 718 Cayman GT4 ePerformance z rekordem na Silesia Ring
Koncepcyjny, wyścigowy samochód elektryczny oparty na Porsche Mission R najszybszym samochodem w historii toru w Kamieniu Śląskim
Koncepcyjny, wyścigowy samochód elektryczny oparty na Porsche Mission R najszybszym samochodem w historii toru w Kamieniu Śląskim. Austriak Klaus Bachler, fabryczny kierowca Porsche, wicemistrz klasowy Le Mans 24h i aktualny lider Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC, pokonał pełne okrążenie toru w czasie 1:33,319. |
Próba ustanowienia rekordu okrążenia na torze Silesia Ring odbyła się podczas prasowego wydarzenia Porsche e-Performance Day. Dokładnie o godz. 13:30 na tor wyjechał koncepcyjny samochód elektryczny Porsche 718 Cayman GT4 ePerformance, z którego kierownicą siedział Klaus Bachler (więcej o samochodzie i kierowcy poniżej).
Austriak, który wraz z Aliaksandrem Małyszkinem i Joelem Sturmem jest obecnie liderem klasyfikacji mistrzostw FIA WEC (w kategorii LMGT3), miał jasne zadanie: wykręcić jak najszybszy czas okrążenia. Regulamin pozwalał mu na wykonanie pięciu kółek, z czego po odrzuceniu pierwszego i ostatniego zostawały trzy pełne okrążenia pomiarowe. Wystarczył najszybszy czas jednego z nich, by ustanowić nowy rekord Silesia Ring. Specjalnie na potrzeby próby przygotowano tor w jego pełnej konfiguracji, liczącej 3,6 km.
Choć przez cały piątek było pogodnie, tor był jeszcze lekko wilgotny po nocnych opadach nad Kamieniem Śląskim. Mimo to Klaus Bachler zdecydowanie ruszył po rekord. Moc ponad 1000 koni mechanicznych pozwoliła na dwóch prostych – liczących zaledwie 560 i 730 m rozpędzić koncepcyjny samochód nawet do 280 km na godzinę. Austriak musiał jednak dbać o to, żeby zmieścić się w limitach toru. Już na pierwszym kółku zaliczył wyśmienity wynik – 1:33,319. Jak się miało okazać, to właśnie ten przejazd przeszedł do historii, bo kolejne były o kilka dziesiątych sekundy gorsze. Nowy rekord toru Silesia Ring stał się faktem.
„Z powodu nocnego deszczu poziom przyczepności nie był idealny, ale udało nam się znaleźć dobrą równowagę”, powiedział Klaus Bachler po wyjściu z samochodu. „Od samego początku chciałem jechać na maksimum i to się udało. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się ustanowić rekord toru za kierownicą 718 GT4 e-Performance”, wyjaśnił.
Porsche 718 Cayman GT4 ePerformance
W pełni elektryczny pojazd wyścigowy korzystający z komponentów technicznych Mission R. To koncepcyjne studium, zaprezentowane na targach IAA MOBILITY 2021 w Monachium, nakreśliło wizję w pełni elektrycznego samochodu wyścigowego GT stworzonego dla przyszłych wyścigowych aktywności klientów. Oba pojazdy bazują na podwoziu sprawdzonego modelu 718 Cayman GT4 Clubsport. Cała technika silnika elektrycznego i akumulatora pochodzi z koncepcyjnego studium, co w trybie kwalifikacji przekłada się na maksymalną moc do 800 kW (1088 KM). W symulowanej rywalizacji kierowca przez 30 minut – tyle trwa wyścig Carrera Cup – stale dysponuje mocą 450 kW (612 KM). Pod względem czasów okrążeń i prędkości maksymalnej GT4 ePerformance dorównuje osiągom obecnego 911 GT3 Cup typ 992. Dzięki zastosowaniu techniki 900 V stan naładowania akumulatora przy pełnej mocy ładowania wzrasta z 5 do 80% w ciągu około 15 minut.
Na potrzeby GT4 ePerformance Porsche przeprojektowało około 6000 części. Kształt samochodu opracował zespół Porsche Style pod kierownictwem designera Granta Larssona. Jego nadwozie wykonano m.in. z kompozytów z naturalnych włókien – ich produkcja ma na celu generowanie mniejszej emisji niż w przypadku porównywalnych materiałów syntetycznych. Testowo wykorzystuje się tu również recyklingowane włókna węglowe. Za sprawą poszerzonych nadkoli samochód jest o 14 cm szerszy niż 718 Cayman GT4 Clubsport. Daje to przestrzeń na szersze, 18-calowe opony wyścigowe Michelin, w których szczególnie duży udział mają materiały odnawialne.
Wyścigowe opony do Porsche 718 Cayman GT4 Cayman ePerformance w 53% są one wykonane z materiałów pochodzenia biologicznego lub z recyklingu. Pozyskiwane w zrównoważony sposób surowce obejmują również kauczuk naturalny i sadzę, odzyskiwane ze zużytego ogumienia. Pozostałe materiały bazują na skórce pomarańczy i cytryny, żywicy sosnowej, oleju słonecznikowym oraz metalicznych odpadach. Wyścigowe opony opracowane specjalnie dla GT4 ePerformance mają za zadanie zmniejszać wpływ na środowisko w całym cyklu życia – od projektowania, produkcji, wysyłki i użytkowania aż po recykling. Porsche 718 Cayman GT4 ePerformance zadebiutował na Festiwalu Prędkości w Goodwood w 2022 r.
Porsche Experience Center Silesia Ring
Tor w Kamieniu Śląskim, zbudowany na dawnym lotnisku wojskowym, to jeden z kilkunastu na świecie ośrodków kształcenia kierowców w sportowej jeździe prowadzonych przez markę ze Stuttgartu-Zuffenhausen. W tym prestiżowym gronie są tak legendarne obiekty jak brytyjski Silverstone, włoska Franciacorta czy niemiecki Hockenheimring.
Śląski tor – jeden z najnowocześniejszych w Polsce – ma długość 3,6 km i 15 zakrętów, ale nitkę można konfigurować w siedmiu wariantach o zróżnicowanym stopniu trudności. Dzięki minimalnej szerokości 12 m doskonale nadaje się do szkolenia kierowców.
Najnowsze
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Volvo EX30, najmniejszy SUV szwedzkiej marki, udowadnia, że bezpieczeństwo nie jest kwestią rozmiaru. Model ten właśnie uzyskał maksymalną, pięciogwiazdkową ocenę w najnowszych testach bezpieczeństwa Euro NCAP, potwierdzając tym samym zaangażowanie szwedzkiej marki w zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza w wymagających warunkach miejskich -
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
-
Nowa Toyota Hilux Mild-hybrid 48V od 170 900 zł netto
-
Dacia Duster z tytułem CAR OF THE YEAR POLSKA 2025
-
To auto kończy właśnie 10 lat – było pierwszą hybrydą coupe tej japońskiej marki
Zostaw komentarz: