Picie alkoholu w samochodzie NA POSTOJU – w 2024 roku można czy nie?
Samochody i alkohol to jedne z tych rzeczy, które nigdy nie powinny się ze sobą łączyć. Niektórzy mają jednak czasem ochotę napić się czegoś w zaparkowanym aucie. Czy jest to dozwolone? Czy picie alkoholu w samochodzie na postoju, za kierownicą, jest legalne?
Spis treści:
- Picie alkoholu w samochodzie na postoju – co mówią przepisy?
- Co jest zabronione podczas picia alkoholu w samochodzie?
- Czy pasażerowie mogą pić alkohol podczas jazdy samochodem?
- Czy za imprezę w samochodzie można dostać mandat?
- Czy można pić w aucie na postoju?
Czy można pić alkohol siedząc za kierownicą w aucie na postoju? Jak jest z pasażerami? Oczywiście, picie alkoholu w samochodzie na postoju wydaje się być tematem dyskusyjnym. Rzeczywiście, w oczach Policjanta, nasze zachowanie może być różnie interpretowane, a jego decyzja uznaniowa. Choć przestrzegamy przed takim zachowaniem kierowców, bo przecież mnóstwo jest przyjemniejszych miejsc do spożywania trunków, to wiemy, że zdarzają się sytuacje, w których na postoju auta pasażerowie, a czasem także sam prowadzący po wyłączeniu silnika, chce się napić np. piwa. Czy naraża się tym samym na mandat lub inne konsekwencje? Sprawdzamy!
Picie alkoholu w samochodzie na postoju – co mówią przepisy?
Każdy doskonale wie, że kierowca nie może prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu. A jeśli nie prowadzi, tylko siedzi za kierownicą w zaparkowanym aucie? Zaparkowanym ostatecznie, czyli z wyłączonym silnikiem i bez chęci przestawiania go w inne miejsce? Wtedy sytuacja jest inna, ale nawet wtedy taki kierowca powinien bardzo uważać. Dlaczego?
Otóż spożywanie alkoholu w samochodzie właściwie nie jest zabronione żadnymi przepisami, nawet podczas siedzenia za kierownicą, ponieważ taka osoba nie jest automatycznie uważana za kierowcę. Z kolei wnętrze pojazdu to nasza prywatna przestrzeń, więc służby nie mogą ukarać nas za picie alkoholu w miejscu publicznym.
Czyli możemy bez obaw robić imprezę w samochodzie? Teoretycznie tak, ale taki pomysł na spotkanie towarzyskie niesie za sobą wiele pułapek i bardzo łatwo możemy narazić się na mandat, albo jeszcze poważniejszą karę.
Przeczytaj też:
Jak alkohol wpływa na kobietę-kierowcę
Co jest zabronione podczas picia alkoholu w samochodzie?
Podstawowa kwestia wymagająca wyjaśnienia jest taka: w którym momencie, siedząc za kierownicą z alkoholem, łamiemy prawo. Jeśli auto jest zaparkowane i ma wyłączony silnik, to teoretycznie policjant nie może nam zarzucić chęci prowadzenia pod wpływem alkoholu. Nie powinniśmy przy tym mieć kluczyków wsadzonych do stacyjki, ponieważ funkcjonariusz może odebrać to, jako przygotowanie się do jazdy.
Czy można pić alkohol w samochodzie? Otóż wiąże się z tym kolejne ryzyko. Jeśli siedzimy w samochodzie, najpewniej będziemy chcieli otworzyć szyby, a po zakończonej imprezie, trzeba będzie je zamknąć. Nie musimy do tego uruchamiać silnika, ale sam fakt przekręcenia kluczyka, żeby aktywować „elektrykę” szyb, może nas już pogrążyć. Wiele samochodów ma jednak funkcję zamykania (i otwierania) szyb, po przytrzymaniu na pilocie przycisku zamknięcia (lub otwarcia) pojazdu. To najbezpieczniejszy sposób.
Nie musimy chyba dodawać, że całkowicie odpada uruchomienie silnika, żeby korzystać z klimatyzacji, Oczywiście ktoś może chcieć do tego podejść „sposobem”. Uruchomić samochód jeszcze na trzeźwo, po czym przesiąść się na miejsce pasażera. Nikt nie siedzi za kierownicą, więc kierowcy nie ma. A żeby po wszystkim zgasić auto, nie musimy przecież zajmować miejsca kierowcy. Ale po pierwsze i tak ryzykujemy, że ściągniemy na siebie uwagę policji lub straży miejskiej, a po drugie, nawet jeśli uznają szczerość naszych intencji, to i tak wlepią mandat za silnik uruchomiony na postoju powyżej jednej minuty.
Niektórzy zadadzą więc pytanie: czy można pić alkohol w samochodzie na parkingu? Odpowiadamy tak. Ale ostatnia pułapka, na którą trzeba uważać, to opuszczenie samochodu z alkoholem w ręku, np. by dojść do domu. Wystarczy, że wyjdziemy z pojazdu, choćby po to, żeby przesiąść się na przykład do tyłu, a przez moment znajdziemy się w miejscu publicznym i funkcjonariusz może to już wykorzystać przeciwko nam. Za to również grozi mandat.
Czy pasażerowie mogą pić alkohol podczas jazdy samochodem?
Czy pasażer może pić alkohol w aucie? Tu nie ma żadnych obostrzeń. Stan trzeźwości podróżnych nie ma znaczenia, podobnie jak nie ma znaczenia, czy stan ten pogłębiają w trakcie podróży. Z tego też powodu, jeśli już chcemy zrobić imprezę w samochodzie na parkingu, najlepiej w ogóle nie zajmować miejsca kierowcy, nie budząc w ten sposób żadnych podejrzeń i wątpliwości.
Przeczytaj też:
Ktoś z bliskich spowodował wypadek po alkoholu lub narkotykach? Sprawdź, co go czeka
Czy za imprezę w samochodzie można dostać mandat?
Jeśli tylko przestrzegamy wszystkich wymienionych wcześniej zastrzeżeń, to ani policja ani straż miejska, nie będą miały podstaw do ukarania nas. Chyba że zaczniemy zachowywać się głośno, a do tego pora będzie późna. Wtedy możemy zostać oskarżeni o zakłócanie spokoju.
Czy można pić w aucie na postoju?
Czy warto więc robić imprezę w samochodzie? Czy picie alkoholu w samochodzie na postoju jest mądre? Naszym zdaniem nie, chociaż staramy się rozumieć, że przy ładnej pogodzie, można mieć ochotę na wypicie piwa poza czterema ścianami własnego domu, a polskie prawo zabrania spożywania, choćby na ławce w parku, nawet najmniej procentowego trunku. Należy jednak bardzo uważać, ponieważ podczas picia alkoholu w samochodzie, łatwo przez nieuwagę złamać prawo.
Pamiętajmy też, że po zaśnięciu za kierownicą po takiej imprezie, obudzeniu się i ruszeniu autem z miejsca, możemy mieć jeszcze alkohol we krwi. Świadczy o tym sukces policyjnej akcji „trzeźwy poniedziałek”, o której przeczytasz tu.
Najnowsze
-
Test Skoda Enyaq Coupe RS Maxx. Ile warta jest najdroższa Skoda w historii?
Kiedy debiutowała na rynku, wielu przecierało oczy w niedowierzaniu. Elektryczna Skoda wyceniona na ponad 300 tys. złotych zwiastowała poważną zmianę wiatru w ofercie czeskiego producenta. Co otrzymamy, kupując najdroższy model w historii marki? Sprawdziłyśmy to, testując model Enyaq Coupe w topowej wersji wyposażenia RS Maxx. -
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
-
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
Zostaw komentarz: