Opony całoroczne – lek na denerwujące kolejki u wulkanizatora?
Jesienna aura i znaczny spadek temperatur już coraz bliżej. W związku z tym niedługo trzeba będzie umówić wizytę w warsztacie wulkanizatora. A co gdyby można było nie zmieniać opon przez kilka sezonów?
Znany producent opon Michelin właśnie zaprezentował opony całoroczne zaprojektowane do bezpiecznej jazdy przy każdej pogodzie.
Wg producenta opona ma zapewniać komfort jazdy jak na oponie letniej pod względem skuteczności hamowania na suchej i mokrej nawierzchni, efektywności energetycznej i trwałości, a jednocześnie mieć zalety opony zimowej pod względem trakcji i hamowania na śniegu i w niskiej temperaturze.
Dzięki mieszankom gumy i ząbkowanym lamelom opony całoroczne CrossClimate 2 mają być trwałe na różnych nawierzchniach i odporne na przeróżne warunki atmosferyczne.
Oznaczenie 3PMSF (3 szczyty górskie i płatek śniegu) na bokach modelu CrossClimate 2 potwierdza, że oponę można stosować zimą, także w krajach, gdzie stosowanie opon zimowych jest obowiązkowe
Ten rodzaj opon jest dostępny w rozmiarach kół o średnicy od 15 do 20 cali. Nowość Michelin jest produkowana w siedmiu europejskich fabrykach, głównie we Francji, a także w Polsce, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii.
Opory toczenia MICHELIN CrossClimate 2 są porównywalne z oporami standardowej opony letniej[1].
[1] MICHELIN CrossClimate 2 ma klasę B (na skali A-B-C-E) oporu toczenia z europejskich etykiet.
Opony całoroczne – zalety
Wymiana opon to odwieczny problem, z którym co pół roku boryka się każdy kierowca. Główną wadą jest to, że praktycznie niemożliwe jest zaplanowanie tego z wyprzedzeniem. Nigdy nie wiadomo dokładnie, czy wkrótce spadnie śnieg, jak długo potrwa i czy nastąpi ocieplenie, a po pierwszym wiosennym słońcu być może nadejdzie kolejna fala mrozów.
Oto lista zalet opon całorocznych:
- Nie trzeba co pół roku wymieniać opon, co oznacza, że można zaoszczędzić na wizytach w serwisie samochodowym.
- Nie trzeba zastanawiać się, gdzie i jak przechowywać opony sezonowe, jak w przypadku letniego czy zimowego ogumienia.
- To dobra propozycja dla osób, które często są np. w delegacji lub pracują zagranicą, gdzie może diametralnie zmieniać się pogoda i warunki atmosferyczne.
- Jeśli rzadko korzystamy z samochodu, to takie rozwiązanie jest dużo bardziej ekonomiczne.
Najnowsze
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
Cadillac coraz chętniej wkracza w świat elektrycznych samochodów. Po zaprezentowaniu modeli takich jak Celestiq czy Escalade IQ, teraz przyszedł czas na kolejnego elektrycznego SUV-a. Cadillac Vistiq ma być autem, dzięki któremu amerykańska marka będzie miała swój ,,luksusowy” model w każdym segmencie SUV-ów. -
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
-
Kia EV3 w gronie finalistów konkursu Car of the Year 2025
-
Europejska premiera BYD Sealion 7
-
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych