Motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe – przegląd rozwiązań na sezon 2024
Rocznie w Polsce kradzionych jest ok. 500 motocykli. Czy istnieje skuteczne zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą? Przeglądamy najpopularniejsze motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe.
Czy istnieje skuteczne zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą? Chyba nie warto się łudzić, że istnieją takie motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe, których wprawiony złodziej nie jest w stanie pokonać. Lepiej uznać, że dobre zabezpieczenie to takie, które zniechęci złodzieja od dalszych czynności. Zamiast czekać na idealne zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą, lepiej rozważyć użycie kilku typów zabezpieczeń na raz.
Motocykl podczas kradzieży może być odpalany, przepychany lub w całości załadowany na większy pojazd. Motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe mają za zadanie zapobiegać niepowołanym manewrom z naszym motocyklem.
Motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe mogą być przeszkodą dla złodzieja typowo mechaniczną, elektroniczną lub łączącą alarm z fizyczną blokadą ruchu motocykla. Zabezpieczenie antykradzieżowe motocykla warto dobrać do miejsca i sposobu jego garażowania. Szerszy wybór zabezpieczeń możemy zastosować we własnym garażu, niż na chodniku. W tym drugim przypadku motocykle są też bardziej narażone na zainteresowanie osób trzecich.
Spis treści
Motocyklowe zabezpieczenia antykradzieżowe – rodzaje
Linka do motocykla i łańcuch motocyklowy
Linki i łańcuchy motocyklowe to podstawowe zabezpieczenie, nie tylko motocykla, ale i odzieży motocyklowej. Motocykliści chętnie pozostawiają kurtki i kaski przypięte do motocykla, gdy np. wybierają się na dłuższy spacer czy zwiedzanie.
Linki i łańcuchy motocyklowe mogą zabezpieczać przed odjechaniem złodzieja motocyklem (blokując obrót koła), ale także mogą spinać motocykl z obiektem zewnętrznym: kotwą, latarnią, słupem, barierką. Ważne, aby ten element był mocny i trwale przymocowany do podłoża.
O jakości tego typu zabezpieczenia świadczą: materiał z jakiego jest wykonane zabezpieczenie i jego grubość oraz rodzaj i jakość zamka. Na rynku są także zabezpieczenia składane, które zajmują mało miejsca, a zabezpieczają w stopniu podobnym do grubych linek.
Zobacz także: kradzież motocykla, czy można jej zapobiec?
U-lock do motocykla
Zabezpieczenie typu U-lock do motocykla także może także zabezpieczyć przed ruszeniem lub spinać motocykl z elementem zewnętrznym. Jest nieco trudniejszy do przewożenia i montażu (od łańcucha czy linki) z powodu sztywnej konstrukcji. Ale też z tego powodu może być trudniejszy do przecięcia przez potencjalnego złodzieja. W sklepach znajdziecie też modele doposażone w alarmy.
Blokada tarczy motocykla
Blokada tarczy może uniemożliwić ruszenie motocyklem, ale nie zabezpieczy przed jego załadunkiem na inny pojazd. Niektóre blokady tarczy mają dodatkowy alarm, który uruchomi się wtedy, gdy motocykl zostanie poruszony.
Przy zakładaniu tego typu zabezpieczenia warto zastosować linkę (sprężynkę) przypominającą, ponieważ historia zna takie przypadki, kiedy to sam właściciel zapomniał o zabezpieczeniu i ruszył…
Taka blokada tarczy motocyklowej z alarmem potrafi jednak skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja, narobić hałasu i zwrócić uwagę przechodniów.
Blokada dźwigni hamulca w motocyklu
Dodatkowym zabezpieczeniem motocykla może być blokada do klamki hamulca, która uniemożliwia jej użycie. Można taką blokadę stosować także jako zabezpieczenie przed poruszeniem się motocykla w transporcie, czy przy parkowaniu na pochyłym terenie. Tu również istnieją modele wyposażone w czujnik ruchu z alarmem.
Alarm motocyklowy
Alarm motocyklowy działa podobnie jak ten przeznaczony do samochodów. Składa się z głównej stacji, syreny i kilku pilotów. Powinien charakteryzować się małym poborem prądu, ponieważ czerpie go bezpośrednio z akumulatora. Istnieją też mniejsze czujniki ruchu, zasilane przez zwykłe baterie, które można włożyć pod siedzenie motocykla.
System GPS do motocykla
Systemy GPS Tracker pozwalają na sygnalizowanie i śledzenie ruchu motocykla. Można skorzystać z zestawów do montażu prywatnego lub wykupić abonament w firmie, która tego typem zabezpieczeniami się zajmuje. Nadajnik systemu GPS do motocykla zwykle wymaga karty SIM, a cała obsługa i ustawienia są dostępne w aplikacji na telefon.
Kamera garażowa
Gdy motocykl trzymamy z garażu to dobrym rozwiązaniem może być założenie tam kamery z czujnikami wykrywania ruchu i osób. Takie kamery potrzebują internetu, żeby powiadamiać właściciela o zdarzeniach, mogą korzystać z wi-fi lub telefonicznej karty SIM. Wiele modeli kamer posiada też syrenę alarmową, którą można aktywować.
Ubezpieczenie autocasco
Najdroższym rozwiązaniem jest dodatkowe ubezpieczenie autocasco, które i tak nie uchroni nas przed stratą motocykla. Pozwala jednak na uzyskanie odszkodowania po kradzieży jednośladu. Można też z niego skorzystać, gdy motocykl uległ uszkodzeniu czy zniszczeniu. Za uzyskane fundusze można kupić nową maszynę lub do niej dołożyć.
Z pewnością zawsze warto zapoznać się z materiałami, które zawierają test zabezpieczeń motocyklowych.
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Zostaw komentarz: