Maserati Ghibli Operanera i Ghibli Operabianca – specjalna edycja stworzona we współpracy z ojcem chrzestnym kultury ulicznej
Nowe partnerstwo jest owocem możliwości, jakie oferuje program indywidualizacji Maserati Fuoriserie, pozwalający klientom stworzyć „własne” Maserati.
Hiroshi Fujiwara to szanowany trendsetter i prawdziwy indywidualista, pionier kultury streetwearowej Tokio z lat 80. Był jednym z pierwszych DJ-ów, którzy „zaimportowali” hip-hop do Kraju Kwitnącej Wiśni, a jako producent i muzyk współpracował z międzynarodowymi gwiazdami.
Jako artysta wizualny specjalizuje się w wyrażaniu nastrojów miejskich doświadczeń. Podobnie jak Maserati, cechuje się zuchwałością i potrafi przełamywać bariery. Teraz, w duchu koncepcji „ITANJI” (japoński termin oznaczający połączenie włoskiego designu oraz japońskiej perfekcji), narodziły się Operabianca i Operanera.
Oba tworzą monochromatyczny duet – jeden „występuje” czerni, drugi w bieli. Łącznie do globalnej sieci trafi 175 tych szczególnych samochodów.
Jednolitość koloru dotyczy nie tylko samego nadwozia, ale także obręczy i klamek w kolorze karoserii. Wnętrze, dla odmiany, wykończono skorą premium i Alcantarą z kontrastowymi srebrnymi wstawkami, pionowymi przeszyciami oraz trójzębem na zagłówkach.
Pasy bezpieczeństwa mają ciemnoniebieski odcień. Wyjątkowym detalem nawiązującym do partnerstwa jest przedni grill: wielkomiejski styl Fujiwary znajduje odzwierciedlenie w specyficznym wzornictwie jego wypełnienia i logo, dostosowanym do wyglądu specjalnej edycji. Z zewnątrz design Ghibli Operanera i Ghibli Operabianca kompletują 20-calowe, matowoczarne obręcze Urano oraz specjalna plakietka z logo Fragment na słupku C.
I jeszcze jeden drobny, ale nie mniej ważny detal – kod M157110519FRG umieszczony pod trzema kultowymi bocznymi wylotami powietrza. Alfanumeryczny tag stanowi przypieczętowanie partnerstwa: pięć pierwszych znaków to kod identyfikacyjny Ghibli, sześć kolejnych cyfr odpowiada dacie pierwszego spotkania Hiroshiego z przedstawicielami Centro Stile Maserati (5 listopada 2019 r.), a ostatnie trzy litery to akronim słowa Fragment.
Najnowsze
-
Test Skoda Enyaq Coupe RS Maxx. Ile warta jest najdroższa Skoda w historii?
Kiedy debiutowała na rynku, wielu przecierało oczy w niedowierzaniu. Elektryczna Skoda wyceniona na ponad 300 tys. złotych zwiastowała poważną zmianę wiatru w ofercie czeskiego producenta. Co otrzymamy, kupując najdroższy model w historii marki? Sprawdziłyśmy to, testując model Enyaq Coupe w topowej wersji wyposażenia RS Maxx. -
Finał trzeciego sezonu TOYOTA GR CUP
-
Dynamiczne i wszechstronne: Audi Q5 Sportback drugiej generacji
-
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
-
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?