Kurs jazdy na autostradzie – Autostrada Wielkopolska inauguruje nowy program edukacyjny
Jazda na odcinkach autostrady lub na drogach ekspresowych nie jest dziś obowiązkowym elementem kursu na prawo jazdy. Wielu kierowców mierzy się z tym wyzwaniem samodzielnie, podczas pierwszej podróży. Dlatego Autostrada Wielkopolska uruchomiła przełomowy program, który umożliwi odbycie jazd po autostradzie wraz z doświadczonymi instruktorami z ośrodków szkolenia kierowców. Pozwoli to kierowcom nabrać pewności i sprawności w poruszaniu się po tego typu drogach.
Rekrutacja do programu ruszyła już z początkiem lipca. Pierwszy etap dotyczy ośrodków szkolenia kierowców, które mogą zgłaszać swój udział do programu. Kolejny etap rekrutacji rozpocznie się w pierwszej połowie sierpnia i będzie dotyczył osób, które będą chciały odbyć kursy na prawo jazdy. Aby zostać uczestnikiem programu wystarczy z listy ośrodków szkolenia kierowców zakwalifikowanych do „Kursu jazdy na autostradzie” wybrać ośrodek najbliższy swojego miejsca zamieszkania i odbyć w nim kurs.
Termin rozpoczęcia jazd na autostradzie zależeć będzie od programu nauki realizowanego przez ośrodek szkolenia kierowców współpracujący z Autostradą Wielkopolską. Partnerskie ośrodki uczestniczące w programie będą miały m.in. zapewniony bezpłatny wjazd na autostradę A2, a także będą mogły uczestniczyć w konkursie. Zwycięskie ośrodki otrzymają wartościowe nagrody wspierające ich działalności dydaktyczną. Pierwsza edycja „Kursu jazdy na autostradzie” potrwa do listopada 2021 roku.
Na potrzeby programu powstała platforma online www.kursjazdynaautostradzie.pl, na której kursanci, instruktorzy i właściciele ośrodków szkolenia kierowców, ale też kierowcy, którzy chcą jeszcze lepiej poznać środowisko autostradowe i udoskonalić swoje umiejętności jazdy po trasach szybkiego ruchu, znajdą wszelką niezbędną wiedzę. Uczestnicy programu znajdą tam m.in. teoretyczne i praktyczne informacje, jak zachowywać się na autostradzie, filmy instruktażowe pokazujące zasady poruszania się po autostradzie oraz materiały dydaktyczne niezbędne w procesie kształcenia realizowanym przez ośrodki szkolenia kierowców.
Jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia poprzedzających start programu „Kurs jazdy na autostradzie”, aż 66 proc. kierowców popełnia błędy w trakcie jazdy autostradą. Większość respondentów przyznaje, że nie miała możliwości nauczyć się jazdy taką drogą podczas przygotowań do egzaminu na prawo jazdy. Jazda autostradą wymaga bowiem od kierowców niezwykłej czujności, podzielności uwagi i maksymalnego skupienia. Złudzenie optyczne na zjeździe z koniecznością wytracenia prędkości, prawidłowe wykorzystanie pasa rozbiegowego czy specjalne węzły drogowe – to nie jedyne sytuacje, niedostępne na innych trasach, z którymi kierowcy mogą się spotkać podczas jazdy autostradą.
Co ciekawe, polscy kierowcy są powszechnie zainteresowani uczestnictwem w dodatkowych bezpłatnych lekcjach. Zainteresowanie zdobyciem właściwej techniki jazdy po autostradzie deklaruje aż 80 proc. kierowców. Potrzebę takich szkoleń wyraźniej widać również wśród osób, które dopiero planują zdać egzamin na prawo jazdy. Zainteresowanie dodatkowymi kursami deklaruje w tym przypadku 79 proc. badanych.
Program „Kurs jazdy na autostradzie” może przyczynić się do skutecznej realizacji „Wizji zero”, czyli wyeliminowania śmiertelnych wypadków na polskich drogach. Z badań ekspertów Politechniki Gdańskiej wynika, że ryzyko bycia ofiara śmiertelną̨ w odniesieniu do liczby mieszkańców w Polsce jest dwukrotnie wyższe niż̇ średnia w UE, a nawet trzykrotnie wyższe niż̇ Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji.
„Kurs jazdy na autostradzie” to nie jedyny program społeczno-edukacyjny poprawiający bezpieczeństwo na drogach, którego inicjatorem jest Autostrada Wielkopolska. Ogromy sukces odniósł projekt „Autostrada do Szkoły”. W latach 2017-2019 przeszkolonych zostało 11 tysięcy uczniów z klas 1-3 z blisko 200 szkół w województwach wielkopolskim i lubuskim. Celem programu była skuteczna edukacja dzieci z zakresu zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, poprzez naukę, zabawę oraz innowacyjną technologię. Po raz pierwszy w Polsce do nauki zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego Autostrada Wielkopolska wykorzystała m.in. wirtualną rzeczywistość. We współpracy z ekspertami powstała specjalna aplikacja dostosowana do gogli VR. Po ich nałożeniu, uczeń przenosił się do wirtualnego miasta, gdzie uczył się najważniejszych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto w pobliżu szkół w województwach wielkopolskim i lubuskim powstało 8 eksperymentalnych przejść dla pieszych z Zebrą Zbyszkiem, bohaterem programu, 2 kolejne zostały wzbogacone o nowe znaki drogowe, kocie oczka oraz czerwone pola spowalniające.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP