Kiedy policjant może przeszukać samochód? Tym 1 pytaniem skutecznie go do tego zniechęcisz
Policjanci podczas kontroli mają dość szerokie uprawnienia, a najrozsądniejszym co może zrobić zatrzymany kierowca, to posłusznie wykonywać polecenia funkcjonariuszy. Kiedy policjant może przeszukać samochód? Okazuje się, że tylko w kilku przypadkach.
Spis treści:
- Kiedy policjant może przeszukać samochód?
- Jakie wymogi musi spełnić policjant, żeby przeszukać samochód?
- Protokół z przeszukania samochodu to jedyna „broń” kierowcy
- Jak powinien wyglądać protokół z przeszukania samochodu?
- Kto może dokonać przeszukania samochodu?
To kiedy policjant może przeszukać samochód jest uzależnione od wielu czynników. Zakładamy, że kierowca nie ma nic na sumieniu i podajemy jedynie możliwości zgodne z prawem, w których możemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Warto pamiętać, że policjanci muszą się poruszać w ramach ściśle określonych procedur, więc są sposoby na to, żeby odwołując się do owych procedur, zniechęcić organy ścigania do pewnych czynności. Czy policja może przeszukać samochód?
Kiedy policjant może przeszukać samochód?
Gdy myślimy o zatrzymaniu przez drogówkę, zachodzi pytanie, czy policja może przeszukać auto bez nakazu. Okazuje się, że funkcjonariusz podczas kontroli drogowej może przeszukać nasz samochód, ale tylko w konkretnych przypadkach. Musi on poszukiwać broni, innych zabronionych prawem przedmiotów lub przedmiotów, które mogą stanowić dowód w prowadzonej sprawie. Co to oznacza w praktyce?
Policjant musi mieć „podkładkę”, aby przeprowadzić przeszukanie pojazdu. Lecz teoretycznie może ją sobie wymyślić. Przecież dopóki nie przeprowadził rewizji, nie może mieć pewności, że nie przewozimy czegoś zakazanego prawem. Z pewnością po całej czynności lub w jej trakcie musi sporządzić protokół przeszukania samochodu, w którym wymieni wszystkie etapy swojego działania i to, co ewentualnie znalazł.
Pamiętajmy też, że takie działania są normą np. na granicy państwa i tam może się odbyć policyjne przeszukanie samochodu przez celnika.
Jakie wymogi musi spełnić policjant, żeby przeszukać samochód?
Przeszukanie auta przez policję może być częścią rutynowej kontroli pojazdu. Powinna więc rozpocząć się od podania przed policjanta imienia, nazwiska, stopnia służbowego oraz powodu zatrzymania. Umundurowany funkcjonariusz okazuje legitymację służbową na życzenie zatrzymanego, a nieumundurowany zawsze ma taki obowiązek.
Przed przystąpieniem do przeszukania pojazdu, policjant powinien także podać powód takiej czynności. Lecz ten może być lakoniczny i nie mamy możliwości zweryfikowania, czy faktycznie poszukiwany przestępca poruszał się podobnym do naszego autem, albo czy rzeczywiście widziano, że podobnym pojazdem przewożono broń lub narkotyki.
Protokół z przeszukania samochodu to jedyna „broń” kierowcy
Zatrzymany do kontroli kierowca nie ma prawa kwestionować żadnych decyzji lub poleceń policjanta. Jeśli uważa, że były niesłuszne, może jedynie złożyć skargę na funkcjonariusza. Podobnie jest z przeszukaniem samochodu – nie możemy odmówić, ani dyskutować z policjantem. Przeszukanie samochodu policja zwykle kończy spisaniem protokołu, więc wszystko jest udokumentowane i w przypadku nieprawidłowości możemy się na to powołać.
Tym co możemy zrobić, jest odwołanie się do procedur. Funkcjonariusz chcący dokonać rewizji, musi na nasze życzenie sporządzić protokół z przeszukania samochodu. To ma spore szanse zniechęcić policjanta do upierania się przy swojej decyzji. Po pierwsze dlatego, że stworzenie takiego protokołu jest czasochłonne. Po drugie zaś musi tam zawrzeć powód przeszukania samochodu. A podając powód wyssany z palca, naraża się swoim przełożonym, szczególnie gdy złożymy skargę na jego decyzję i cała sprawa zostanie poddana weryfikacji.
Jak powinien wyglądać protokół z przeszukania samochodu?
W protokole przeszukania samochodu, muszą znaleźć się wszystkie przedmioty, na jakie natrafiono podczas kontroli. A ponieważ wielu kierowców wozi sporo niepotrzebnych rzeczy w bagażniku, cała procedura może być dość czasochłonna.
Po zakończeniu spisywania protokołu, powinniśmy otrzymać go do podpisania i mamy pełne prawo zgłaszać zastrzeżenia do jego treści i domagać się odpowiednich zmian.
Kto może dokonać przeszukania samochodu?
Kierowcy przyzwyczajeni są, że kontrolują ich głównie funkcjonariusze policji, ale nie tylko oni mogą zatrzymywać kierujących. Przeszukanie auta może dokonać także:
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
- Centralne Biuro Antykorupcyjne
- Centralne Biuro Śledcze
- Służba Celna
- Służba Graniczna
- Służba Leśna (tylko w pobliżu terenów leśnych)
- Żandarmeria Wojskowa
Co może wydawać się zaskakujące, przeszukiwać pojazdów nie mogą funkcjonariusze służb, z którymi kierowcy miewają styczność. Takie uprawnienia nie przysługują ani Straży Miejskiej ani Inspekcji Transportu Drogowego.
Przeszukanie samochodu przez policję nie jest przyjemne, ale pamiętajmy, że zwykle wynika z jakiś uzasadnionych podejrzeń lub działań operacyjnych. Nie przeszkadzajmy policjantom w pracy, a czynności zakończą się tak szybko, jak to możliwe.
Przeczytaj też: Czy masz kod 01.06 w swoim prawie jazdy? Niewiedza może cię słono kosztować
Najnowsze
-
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych
Najmocniejszy wariant hiszpańskiego SUV-a Cupra Formentor VZ5 zyskał dwie limitowane edycje specjalne. Będą one możliwe do zakupu w Polsce. -
Porsche Taycan 4 i Taycan GTS – nowe warianty w gamie elektrycznego modelu
-
Lamborghini Revuelto ,,Opera Unica” zaprezentowane
-
Mercedes-AMG pracuje nad pierwszym własnym SUV-em
-
Zadebiutował nowy Nissan Interstar. Wyjedzie na ulice w 2025 roku
Zostaw komentarz: