
Jelczem z 1979 r. do Nepalu? Polacy właśnie ruszają na podbój Himalajów!
Już w sierpniu polscy śmiałkowie wyruszą w ambitną podróż z Polski do Nepalu. W ciągu miesiąca zamierzają przemierzyć 10 tysięcy kilometrów odrestaurowanym samochodem ciężarowym z 1979 r. marki Jelcz. Czy im się uda?
Trzeba przyznać, że trzeba być wybitnie przygotowanym, aby ruszyć w daleką podróż 42-letnią ciężarówką, znaną raczej z tego, że psuła się notorycznie, niż dostarczała komfortu podróżowania. Jednak takie wyzwania to normalność dla himalaistów. To właśnie Maciej Pietrowicz jest prowodyrem tego odważnego projektu. Jest synem polskiego alpinisty, który brał udział w himalajskiej ekspedycji w 1979 roku. Wyprawa zakończyła się tragiczną śmiercią trzech wspinaczy. Idąc w ślady ojca, przejedzie on 10 tys. km z Polski do Nepalu, aby powrócić do tego niezwykłego miejsca. Do Macieja Pietrowicza dołączą Ryszard Włoszczowski, który wziął udział w pierwszej ekspedycji oraz kierowca i mechanik Arkadiusz Peryga, który podjął się odrestaurowania zabytkowego Jelcza. W wyprawie jako wsparcie weźmie również udział Dariusz Majewski. Sponsorem ekspedycji upamiętniającej historyczną podróż jest firma Apollo Tyres, która wyposaży ciężarówkę w odporne na trudy górskiego podłoża ogumienie Apollo Endu Trax. Ma to zapewnić sukces akcji, podczas której grupa wspinaczy przemierzy drogę z Jeleniej Góry do Pokhary w centralnej części Nepalu.
Wydarzenie to ma uczcić złoty wiek polskiego himalaizmu. 20 sierpnia 2021 r. podróżnicy wyruszą w liczącą 10 tys. km trasę, której pokonanie zajmie co najmniej miesiąc.

Głównym celem projektu jest odtworzenie wyprawy do podnóża wielkich Himalajów przy użyciu tego samego pojazdu marki Jelcz, który został w pełni odrestaurowany. Oryginalnego samochodu ciężarowego używano do transportu wspinaczy i ich wyposażenia.
Droga do Nepalu poprowadzi grupę pięciu polskich himalaistów przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Iran, Pakistan oraz Indie. Podróżnicy będą zatrzymywać się w każdym z tych krajów, aby promować projekt oraz organizować wydarzenia edukacyjne. Odwiedzą również fabrykę Apollo Tyres w Indiach.
Członkowie ekspedycji zatrzymają się w miejscach związanych z wyprawą z 1979 r., w tym w konsulatach Rzeczypospolitej Polskiej i na cmentarzu wojskowym armii generała Andersa w Iranie. Na koniec zespół spotka się z mieszkańcami Katmandu. Sześć lat temu Nepal został dotknięty przez trzęsienie ziemi, które spowodowało poważne zniszczenia na tym obszarze. Samochód ciężarowy posłuży nie tylko do odtworzenia przebiegu historycznej wyprawy – grupa wykorzysta wolne miejsce do przewiezienia przyborów szkolnych dla dzieci w Himalajach.
Trzymamy kciuki za powodzenie projektu!
Najnowsze
-
6. Rajd Motocyklowy Weteranów – hołd na dwóch kołach dla tych, którzy nie wrócili z misji. Start już 24 kwietnia!
Wkrótce rusza 6. edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów - start już 24 kwietnia 2025 roku. Setki motocyklistów, weteranów i pasjonatów ruszą w trasę, by oddać hołd tym, którzy nie wrócili z misji. -
Od kartingu do F1 Academy? Kornelia Olkucka walczy o marzenia we włoskiej Formule F4!
-
XPENG P7, G6 i G9 – wideo z pierwszych jazd w Polsce! Ceny, dane techniczne, rywale. Oto chińskie modele, które rzucają rękawicę Tesli
-
Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – poznaj nowe systemy w Toyocie C-HR
-
Audi Q4 e-tron – elektryczny SUV klasy premium dla nowoczesnych kierowców