Karolina Chojnacka

Jak przewozić bagaże w samochodzie prawidłowo?

Sezon urlopowy powoli dobiega końca, ale jesień to również dobry czas na kilkudniowe wyjazdy całą rodziną, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak odpowiednio zabezpieczyć bagaże w samochodzie.

Jak przewozić bagaż, by nikogo nie narazić na niebezpieczeństwo, po co zapinać pasy, gdy nikt nie zajmuje fotela, jak przewozić rowery na dachu pojazdu oraz jaki jest najlepszy sposób na transport domowych pupili? Odpowiedzi na te pytania udzieli Robert Šťastný, członek zespołu Škoda Traffic Safety Research.

Przewożenie bagaży w bagażniku

Przewożąc przedmioty w bagażniku, należy pamiętać, że siła oddziałująca na oparcie tylnego fotela powinna być jak najsłabsza w przypadku kolizji. Tak więc najcięższe przedmioty najlepiej ułożyć na podłodze bagażnika i tuż za oparciami, by w razie gwałtownego hamowania nie przemieściły się z dużą prędkością do przodu. Lżejsze rzeczy mogą znajdować się nieco wyżej.

Przewożenie bagażu na dachu pojazdu

Podczas korzystania z bagażników dachowych również należy pamiętać o bezpieczeństwie. Warto poszukać kufrów, które przeszły testy zderzeniowe. Wystarczy sprawdzić w dokumentach pojazdu maksymalne obciążenie dachu i nie zapominać o tym, że wlicza się w nie waga relingów dachowych i sam kufer dachowy. Robert Šťastný radzi:

Podczas przechowywania przedmiotów w kufrze dachowym połowa ich całkowitej masy powinna znajdować się pośrodku, między uchwytami dachowymi, jedna czwarta z przodu i jedna czwarta z tyłu. Podczas pakowania upewnij się, że bagażnik dachowy nie jest zagrożony przedziurawieniem, jeśli gwałtownie zahamujesz. Wyłóż jego przód czymś miękkim, na przykład kocem lub ręcznikami, które pochłaniają energię kinetyczną cięższych przedmiotów.

Jak prawidłowo przewozić bagaże w samochodzie?
Jak prawidłowo przewozić bagaże w samochodzie?, fot. materiały prasowe / Skoda

Podczas przewożenia rowerów na dachu, należy wybierać certyfikowane bagażniki wysokiej jakości. Trzeba również zwrócić uwagę na wyposażenie roweru przed umieszczeniem go na dachu:

Upewnij się, że usunąłeś z roweru wszystko, co może się poluzować: prędkościomierz, bidon, lampki lub pompkę. Dzięki temu nie tylko nie zgubisz tych przedmiotów, ale przede wszystkim nie narazisz nikogo na niebezpieczeństwo.

Korzystanie z pasów bezpieczeństwa

Robert Šťastný, członek zespołu Škoda Traffic Safety Research, radzi:

Jeśli przewozisz naprawdę ciężkie przedmioty, na przykład materiały budowlane lub butlę z gazem, bardzo rozsądnie jest przypiąć je do bagażnika. Zapomnij o tanich paskach ze stacji benzynowej. Poszukaj takich, które mają certyfikat bezpiecznego przechowywania bagażu. Jeżeli z tyłu nie przewozisz pasażerów, a masz duży ładunek w bagażniku, użyj pasów bezpieczeństwa i zapnij tylne fotele. To dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku.

Należy również uważać na przedmioty umieszczone na półce nad bagażnikiem. Jeśli kierowca mocno zahamuje lub dojdzie do zderzenia, wszystkie przechowywane tam rzeczy przemieszczą się swobodnie do przodu. Dlatego nie należy używać półki do przewożenia cięższych przedmiotów, takich jak butelki, pudełka na lunch, książki lub parasole:

Poduszkę, kocyk, matę do jogi i podobne przedmioty możesz bezpiecznie przewozić na półce. Nie zranią nikogo, zwłaszcza jeśli znajdują się za zagłówkami. Wyobraź sobie, że jeśli pojazd uderzy w solidną przeszkodę, jadąc około 50 km na godzinę, wszystko, co nie jest starannie przymocowane, przemieści się do przodu z tą samą prędkością.

Jak przewieść rower?

Ekspert radzi również jak przewozić w samochodzie rower lub kilka rowerów. Jeśli tylne fotele są złożone, dobrze użyć specjalnych uchwytów. Jednak nawet wtedy warto zabezpieczyć poszczególne części rozłożonego roweru paskami. Można też wykorzystać do tego tylne pasy bezpieczeństwa.

Podobnie można postąpić w przypadku bagażu, który nie mieści się w bagażniku. Warto przypiąć go pasem bezpieczeństwa na jednym z tylnych siedzeń. Celem jest zapobieganie swobodnemu przemieszczaniu się przedmiotów podczas gwałtownego hamowania lub kolizji.

Jak prawidłowo przewozić bagaże w samochodzie?
Jak prawidłowo przewozić bagaże w samochodzie?, fot. materiały prasowe / Skoda

Czworonożni pasażerowie

Przewożone w samochodzie zwierzęta to szczególna grupa pasażerów. One także muszą być zabezpieczone. Nie chodzi jedynie o ich bezpieczeństwo, ale również o dobro innych pasażerów. Przewożenie małych zwierząt jest stosunkowo łatwe. Wystarczy specjalny transporter. Jednak mimo to ich miejsce jest w bagażniku, a nie na kolanach podróżnych. Metalowa klatka może spowodować niebezpieczeństwo we wnętrzu samochodu w przypadku kolizji. Jeśli w samochodzie znajduje się wolny fotel, można przymocować transporter za pomocą pasa bezpieczeństwa.

Jak prawidłowo przewozić bagaże w samochodzie?
Jak prawidłowo przewozić bagaże w samochodzie?, fot. materiały prasowe / Skoda

Psy często towarzyszą ludziom podczas podróży samochodem. Przy przewożeniu większych psów warto zaopatrzyć się w specjalną klatkę przeznaczoną do bagażnika samochodu, która zapewni maksymalny komfort i bezpieczeństwo:

Jeśli jedynym możliwym rozwiązaniem jest przewożenie psa we wnętrzu samochodu, najlepiej połączyć smycz, którą można przypiąć pasem bezpieczeństwa, z prześcieradłem lub kocem, przymocowanym do przednich i tylnych zagłówków. Podczas jazdy zwierzę powinno być zawsze zabezpieczone. Pamiętaj, że nagłe hamowanie lub zderzenie może spowodować, że przeleci ono przez wnętrze pojazdu i zrani siebie lub innych pasażerów.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze