Ogromne zakupy ITD – pojazdy i sprzęt za niemal 67 mln zł. Wszystko by lepiej kontrolować kierowców
To jeden z największych projektów w historii Inspekcji Transportu Drogowego. Do oddziałów w całej Polsce trafią nowe pojazdy, nowe specjalistyczne zestawy kontroli pojazdów oraz Mobilne Jednostki Diagnostyczne, przygotowane specjalnie dla polskich służb.
Nowe specjalistyczne furgony dla ITD
Do Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego trafiło w sumie 78 specjalistycznych furgonów, pozwalających inspektorom na przemieszczanie się i dokonywanie szczegółowych kontroli. Pojazdy wyposażono między innymi w przenośne wagi samochodowe, testery diagnostyczne, sonometry, dymomierze i kamery endoskopowe.
Jak wyjaśnił Zbigniew Kapciak, zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego:
Inspektorzy dokładniej weryfikują stan techniczny, czy wagę pojazdów. Szczegółowe kontrole możemy przeprowadzić w warunkach drogowych. Obok wiedzy i doświadczenia inspektorów, nowoczesny sprzęt jest kluczowy w zapewnieniu wyższego poziomu bezpieczeństwa na drogach, ale również poprzez np. wycofywanie z ruchu najbardziej wyeksploatowanych pojazdów, ochronę środowiska naturalnego, czy ochronę infrastruktury drogowej.
Jednostki ITD w całej Polsce dysponują teraz także 64 nowymi specjalistycznymi zestawami do kontrolowania pojazdów oraz tachografów.
Nowe Mobilne Jednostki Diagnostyczne na wyposażeniu ITD
Mobilne Jednostki Diagnostyczne to sprzęt, którym dysponuje tylko ITD – zostały one przygotowane specjalnie na potrzeby formacji. Funkcjonalność MJD została dostosowana do wymogów i zakresu działalności Inspekcji. Nie jest to rozwiązanie dostępne standardowo na rynku i są to w pełni zautomatyzowane urządzenia.
Nowe paliwo już jest na polskich stacjach. Czy trzeba jak najszybciej je zatankować?
Każda z Mobilnych Jednostek Diagnostycznych posiada m.in. rolki, szarpaki hydrauliczne, dymomierze, analizatory spalin i szereg innych urządzeń pomiarowo-kontrolnych. Skuteczność ich wykorzystania jest bardzo wysoka. W ciągu pierwszych 8 miesięcy tego roku z ich wykorzystaniem przeprowadzono kontrolę 2694 pojazdów, które zakończyły się zatrzymaniem 1785 dowodów rejestracyjnych, a w 576 przypadkach, po stwierdzeniu poważnych usterek, wydaniem zakazów dalszej jazdy.
Istotność roli pełnionej przez Mobilne Jednostki Diagnostyczne, podkreślała Anna Sokołowska-Olesik – Śląska Wojewódzka Inspektor Transportu Drogowego:
Mobilne Jednostki Diagnostyczne to nasza wizytówka. Stacja na Śląsku nie stoi na parkingu, jest niemal każdego dnia w użyciu. Kontrolujemy nią zarówno autobusy, jak i samochody ciężarowe oraz busy. Umożliwia przeprowadzenie bardzo dokładnej kontroli stanu technicznego. Dzięki niej żadne podejrzenie czy wątpliwość nie pozostają bez weryfikacji. Możemy z łatwością sprawdzić zawieszenie, układ kierowniczy, hamulcowy – w tym zakresie wykrywamy najwięcej usterek. Sprzęt przeniósł naszą pracę do innej epoki.
Budżet na opisane tu zakupy Inspekcji Transportu Drogowego wyniósł ponad 66,7 mln zł.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: