
Fahimeh Nematollahi – pierwsza irańska zawodniczka, która wystartowała w Mistrzostwach Świata w Motocrossie
Międzynarodowa Federacja Motocyklowa wydała licencję irańskiej zawodniczce, Fahimeh Nematollahi. Dzięki temu Nematollahi mogła wystartować w Mistrzostwach Świata w Motocrossie w Turcji, zapisując się na zawsze na kartach historii motocrossu.
Start Fahimeh Nematollahi w Mistrzostwach Świata w Motocrossie to wyjątkowe wydarzenie. Dopiero cztery lata temu, w ramach walki o prawa kobiet w Iranie, ministerstwo sportu zezwoliło na pierwszy, kobiecy wyścig motocrossowy. Podczas wyścigu na torze mogły przebywać jedynie kobiety i one same przygotowywały tor. Zabroniono także udziału publiczności i fotoreporterów.
Był to wielki przełom w historii tego kraju, bo ujawnianie motocyklowej pasji przez kobietę w Iranie: publikowanie filmów, zdjęć, jazda po drogach publicznych – kończy się czasami aresztowaniem za nieprzyzwoite zachowanie.
Mimo, że motocyklistkom w Iranie zabrania się jeżdżenia po drogach publicznych, to nikt nie powstrzyma ich od rozwijania tej pasji na torach. Od kilku lat kobiety w tym kraju mogą rywalizować w samochodach nawet z mężczyznami, ale na motocyklach mogą się ścigać, tylko we własnym gronie. Jednak jest to kolejny krok do uzyskania pełnej niezależności w tym, gdzie i czym kobiety mogą jeździć.
Fahimeh Nematollahi jest pierwszą irańską kobietą, która reprezentowała swój kraj na Mistrzostwach Świata w Motocrossie. Zawodniczka zdobyła już w swojej karierze tytuł Motocrossowej Mistrzyni Iranu, a teraz uznała, że przyszedł czas na kolejne wyzwania.

W zawodach motocrossowych, które odbyły się w Afyon w Turcji, Fahimeh Nematollahi ścigała się Kawasaki w kobiecej klasie WMX, reprezentując barwy zespołu Fox Racing. W dwóch wyścigach irańska zawodniczka zajęła odpowiednio 24 i 22 miejsce.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?