
Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – nie zapomnij o oponach!
Na zewnątrz jest coraz cieplej, jednak pogoda nadal może nas zaskoczyć, dlatego wielu kierowców zastanawia się, czy nadszedł już odpowiedni moment na zmianę opon na letnie. A może warto jeszcze poczekać i wykorzystać zimowe opony?
W Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypominamy, że wymiana opon wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo wszystkich podróżujących.
– Trudno jest określić konkretną datę wymiany opon, tu największe znaczenie ma pogoda. Najlepiej jest założyć letnie opony, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się powyżej 7 stopni. Bardzo ważne jest również, by dokonać zmiany przed wystąpieniem wysokich temperatur. W produkcji opon zimowych stosuje się miękkie mieszanki gumy, które zapewniają lepsze prowadzenie przy niskiej temperaturze. W trakcie upałów opona zimowa zaczyna się nienaturalnie odkształcać, generuje większy hałas, powoduje większe zużycie paliwa i jest bardziej podatna na uszkodzenia. Jednak przede wszystkim powoduje znaczne pogorszenie przyczepności, co możemy szczególnie odczuwać na zakrętach. To wszystko wpływa na fakt, że jazda na zimowych oponach w lecie jest nie tylko mniej efektywna, może być również bardzo niebezpieczna. – podkreśla Ernest Pujszo, dyrektor handlowy w Oponeo.pl S.A.
W ostatnich latach można zauważyć ciekawe zjawisko przesunięcia sezonu wymiany opon. Jak wskazują dane sprzedażowe serwisu Oponeo.pl, coraz dłużej czekamy ze zmianą „zimówek”.
Kierowcy coraz częściej decydują się na wymianę opon w maju i czerwcu. Porównując dane sprzedażowe serwisu Oponeo.pl z ostatnich kilku lat widzimy, że w tych miesiącach zainteresowanie zakupem nowego ogumienia jest znacznie większe. W latach 2017-2020 sprzedaż opon letnich w maju wzrosła o 75%, a w czerwcu aż 83%. Spowodowane jest to m.in. faktem, że to właśnie w tym czasie częściej występują temperatury powyżej 7 stopni, a kierowcy mniej obawiają się przymrozków. W miesiącach wcześniejszych widać odwrotną tendencję – na przestrzeni ostatnich lat zauważalne są spadki zainteresowania oponami w marcu i kwietniu.
– Przesunięcie sezonu wymiany opon dotyczy całego roku, ponieważ także w okresie jesienno-zimowym nastąpiły zauważalne zmiany. Kierowcy częściej decydują się na zmianę opon na zimowe dopiero w grudniu, co przekłada się na zwiększony ruch na rynku opon – wyniki sprzedaży zimowego ogumienia w grudniu 2020 były o 69% wyższe od tych sprzed 4 lat – wskazuje Ernest Pujszo i dodaje – Ważne jest, żebyśmy niezależnie od pogody pamiętali, że to właśnie opony utrzymują cały samochód na drodze. Dopasowane ogumienie, sezonowa wymiana oraz odpowiednie konserwacja i przechowywanie zapewniają bezpieczne i komfortowe podróżowanie.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?