Co zrobić w razie przebicia opony – wymiana czy naprawa?
Przebicie opony nie należy do miłych doświadczeń. Jednak nie zawsze wiążę się z wymianą koła, lecz jedynie z jego naprawą. Mimo, że jest to tymczasowe rozwiązanie czasami warto z niego skorzystać. Kiedy naprawa przebitej opony będzie zupełnie wystarczająca, a kiedy trzeba ją wymienić na nową? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
Jak sprawdzić czy opona jest przebita?
Najbardziej powszechną metodą sprawdzenia czy opona została przebita jest widoczny ubytek powietrza. Aby zaobserwować taką zmianę wystarczy:
- przyjrzeć się oponie, gdy auto stoi na równej nawierzchni,
- skontrolować auto podczas jazdy puszczając kierownice na równej, najlepiej pustej drodze. Gdy samochód samoistnie będzie skręcał w jedną stronę oznacza to, że jedna z opon jest uszkodzona.
Innymi oznakami przebitej opony są wybrzuszenia, pęknięcia, popsuty wentyl, nacięcia lub rozszczepiona opona od felgi.
Czy da się naprawić przebitą oponę?
Z reguły nie można naprawiać opony, która ma uszkodzenia od boku. Wyjątkiem są bardzo cienkie przebicia. Najdokładniej sprawdzi to specjalista, Ty sam nie powinieneś oceniać czy na przebitej oponie przejedziesz kolejne km. Opinia wulkanizatora będzie w tym przypadku najcenniejsza.
Co zrobić z przebitą oponą?
W razie przebicia opony należy stanąć na poboczu drogi, tak aby nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych kierowców. Możesz albo wezwać pomoc, ale podjąć się wymiany koła samodzielnie.
Przebita opona – wezwanie pomocy
Pomoc drogowa w postać mobilnej wulkanizacji lub lawety sprawdzi się, jeśli uszkodzenie koła jest duże lub nie potrafisz sobie poradzić z naprawą samodzielnie. Wulkanizator naprawi oponę na miejscu, a ty będziesz mógł kontynuować trasę. W przypadku wezwania lawety musisz liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na zrealizowanie usługi.
Przebita opona – jak ją naprawić?
Istnieje możliwość naprawy opony samodzielnie bądź jej wymiany. Na wyposażeniu każdego samochodu powinien znajdować się zestaw naprawczy, koło dojazdowe lub pełnowymiarowe koło zapasowe. Jeżeli w momencie zakupu samochodu używanego sprzedający nie zapewni ci żadnej z tych rzeczy, powinieneś uzupełnić je we własnym zakresie. Koło zapasowe, które posłuży ci przez dłuższy czas możesz kupić w dobrym sklepie z oponami samochodowymi, jak Autobuty.pl. Jeśli zamiast koła zapasowego w samochodzie masz zestaw naprawczy, musisz pamiętać, że jest to rozwiązanie tymczasowe. Po dojechaniu do wulkanizatora opona musi zostać naprawiona przez specjalistę lub wymieniona na nową, jeżeli nie będzie nadawała się do dalszej eksploatacji.
Artykuł sponsorowany
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI