Chcielibyście zobaczyć, gdzie powstają sportowe samochody Porsche? Wystarczy tylko iPad i oprogramowanie AR
Wszystkie modele Porsche wywodzą się z tego samego miejsca – z centrum badawczo-rozwojowego w Weissach, uruchomionego w 1971 r.
Ośrodek zajmujący powierzchnię około 100 hektarów łączy najnowocześniejszą technikę i innowacyjność z pasją oraz zdolnościami inżynierskimi. Z okazji jego okrągłego jubileuszu do 5 grudnia w Porsche Museum trwa specjalna wystawa pt. „50 lat rozwoju Porsche w Weissach”. Odwiedzający mogą szczegółowo zapoznać się tam ze wszystkimi obszarami ośrodka: studiem projektowym, centrum budowy samochodów wyścigowych, różnymi stanowiskami badawczymi i wewnętrznym torem testowym.
W ramach specjalnej wystawy muzeum w Zuffenhausen zajrzy za kulisy miejsca narodzin wszystkich sportowych samochodów Porsche. Zwiedzający mogą zapoznać się z możliwościami i historią ośrodka w Weissach między innymi za pomocą aplikacji rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality – AR). Decydujący głos w kwestii późniejszej siedziby centrum badawczo-rozwojowego firma zawdzięcza swojemu ówczesnemu pracownikowi i kierowcy wyścigowemu Herbertowi Lingemu, który w styczniu 1960 r. zwrócił uwagę Porsche na zarośnięty kawałek ziemi w Weissach i Flacht – wydawało się, że bezwartościowy z punktu widzenia uprawy roli. Półtora roku później na wspomnianym terenie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. W 1962 r. oddano tam do użytku tor testowy, a dziewięć lat później otwarto centrum badawczo-rozwojowe.
Aby zaprezentować możliwości poszczególnych działów ośrodka, specjalna ekspozycja została podzielona na następujące sekcje: „Pierwsze kroki”, „Stanowiska testowe/tunel aerodynamiczny”, „Inżynieria Porsche”, „Design”, „Motorsport” oraz „Centrum”. „Pierwsze kroki” sięgają do samych początków historii ośrodka badawczo-rozwojowego i uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w 1961 r.
Następnie goście przechodzą obok wybranych modeli, takich jak autobus fabrycznej brygady straży pożarnej z 1972 r. Sekcja stanowisk testowych rozpoczyna się od zgłębiania tajników tunelu aerodynamicznego oraz skorzystania z aplikacji AR dotyczącej Porsche Taycan. Stacja ta przybliża gościom wszystko, czym zajmują się pracownicy działu testów: od projektowania kluczyków i nadzorowania bezpieczeństwa pojazdów aż po komory klimatyczne czy opracowywanie innowacyjnych materiałów. W sekcjach „Designu”, „Inżynierii Porsche” i „Motorsportu” na wszystkich zainteresowanych czekają fascynujące historie, samochody oraz innowacje.
Na stacji „Centrum” zwiedzający mogą zapoznać się z modelem ośrodka w Weissach, korzystając z iPadów i oprogramowania AR. Na specjalnej wystawie nie brakuje również analogowych interakcji – są tu na przykład półki z eksponatami, modelami i wydrukami 3D, a także mechaniczne klapy, za którymi kryją się ciekawe informacje na temat centrum badawczo-rozwojowego. Na kilka dni przed rozpoczęciem specjalnej wystawy w ramach Porsche 4Kids ruszył letni wakacyjny program dla dzieci. Dziewczęta i chłopcy mogą wyruszyć tu w odkrywczą podróż i zajrzeć za inaczej zamknięte drzwi ośrodka w Weissach.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP