
Ceny paliwa gonią inflację – 23 procent podwyżki
Inflacja w Polsce na poziomie 9,2 procent nie napawa optymizmem. Sytuacja pogarsza się, gdy spojrzymy na ceny paliwa, które notują drastyczne wzrosty.
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny paliwa wzrosły o 1,9 procent. Analitycy PKO BP określają te wyniki jako „miłe rozczarowanie”.
Trochę gorzej wygląda sytuacja, gdy spojrzymy na wzrost cen paliw. W przypadku prywatnych środków transportu wzrosły o 23,8 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. W całym transporcie zanotowano wzrost w wysokości 17,5 procent.
Ceny paliwa z najwyższą dynamiką wzrostu
Na tle innych wskaźników jest to również rekordowy wzrost. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych podrożały o 9,2 procent, żywność o 9,4 procent, a nośniki energii o 18,2 procent. Na początku tego tygodnia zagraniczne agencje prasowe donosiły o cenach baryłki ropy zbliżających się do poziomu 100 dolarów. Ostatni raz ceny na tym poziomie miały miejsce w 2014 roku.
Ceny paliwa – dowiedz się więcej na ten temat w serwisie Motocaina.pl
Analitycy serwisu e-petrol są bardzo ostrożni w prognozowaniu cen na następne tygodnie. Wszystko zależy od sytuacji za naszą wschodnią granicą, gdzie trwa konflikt pomiędzy Ukrainą i Rosją. Dopóki sytuacja się nie wyjaśni, rynek paliw może reagować bardzo gwałtownie. Przez ostatnie dni utrzymuje się trend wzrostowy, dlatego powrót do niższych cen może potrwać dłużej.
Tarcza antyinflacyjna a ceny paliwa
Od początku lutego za sprawą tarczy antyinflacyjnej obowiązuje niższy podatek VAT na paliwa (zmniejszony z 23 proc. do 8 proc.). Według zapewnień premiera pozwoli to na obniżki cen nawet o 60-70 groszy. Obniżone stawki będą obowiązywać do końca lipca. Później należy się spodziewać dynamicznych podwyżek.

Eksperci oceniają jednak, że bieżąca sytuacja gospodarczo-polityczna może sprawić, że rząd zdecyduje się przedłużyć wszystkie programy obniżonych stawek podatkowych. Możemy się zatem spodziewać, że moment szoku związanego z podwyżkami zostanie dość mocno odwleczony w czasie.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: