
Cadillac wchodzi do LMDh od 2023 roku
Od 2023 roku Cadillac będzie rywalizować w kategorii Le Mans Daytona hybrid, znanej szerzej jako LMDh. Marka należąca do General Motors jako piąta zbuduje prototyp tej kategorii - po Acurze, Audi, Porsche i BMW.
Klasa LMDh to najwyższa klasa mistrzostw IMSA SportsCar, pozwalająca uczestnikom również na udział w wyścigach WEC, tuż obok pojazdów Le Mans Hypercars (LMH).
Cadillac zamierza przystąpić do startów w Długodystansowych Mistrzostwach Świata oraz serii IMSA od sezonu 2023. Producent zamierza zadebiutować w styczniowym wyścigu 24h Daytona, ale podkreśla, że celem jest również start w legendarnym, 24-godzinnym wyścigu Le Mans w tym samym roku.
Pojazd Cadillaca powstanie na bazie podwozia Dallary z klasy LMP2 i będzie wyposażony w hybrydowy układ napędowy stworzony przez General Motors.
Przepisy dla kategorii LMDh przewidują, że wszystkie prototypy nowej topowej klasy mają być oparte na podwoziu jednego z czterech zatwierdzonych producentów (Multimatic, Oreca, Dallara lub Ligier). Maszyny powstaną na podwoziu, które każda marka może łączyć z własnym, indywidualnie zaprojektowanym nadwoziem. Mimo rygorystycznych przepisów producenci mają dużą swobodę w zakresie zespołu napędowego; nie ma specyfikacji dotyczących np. konstrukcji i pojemności silnika spalinowego. Moc jednostki w połączeniu ze znormalizowanym zespołem hybrydowym będzie wynosić około 680 KM. Podstawową masę własną pojazdu określono na 1030 kilogramów.
Rory Harvey, globalny wiceprezes Cadillaca, powiedział:
Podobnie jak sporty motorowe, Cadillac dokonuje przejścia w przyszłość napędzaną przez alternatywne napędy. Hybrydowy charakter przepisów LMDh pomoże nam stworzyć pomost dla transferu technologii do naszej całkowicie elektrycznej przyszłości. Cieszymy się, że możemy kontynuować nasz sukces i nadal przenosić naszą wiedzę i technologię z toru do naszych pojazdów produkcyjnych. Odnieśliśmy wielki sukces z mistrzowskim Cadillac DPi-V.R i oczekujemy na podobne wyniki w przyszłości z samochodem Cadillac LMDh nowej generacji.
Marka będzie kontynuować współpracę z Chip Ganassi Racing i Action Express Racing, które obecnie wystawiają fabryczne zespoły w klasie DPi w serii IMSA, na starty w wyścigach zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i pozostałej części globu.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?