Antena na dachu, dwie pod zderzakiem i jedna koło sprzęgła. Czy wiesz, do czego służą w samochodzie?
Współczesne samochody coraz częściej wyposażane są w systemy łączności bezprzewodowej. Podczas podróży chcemy odbierać nie tylko stacje radiowe, ale i dane GPS czy Internet za pomocą WiFi lub sieci 4G. Z tego powodu w nowoczesnych modelach już montuje się nawet kilkanaście anten. Do czego służą?
Odbiór transmisji radiowych, połączeń alarmowych i danych komórkowych, zdalne odblokowanie zamków czy niezależne sterowanie ogrzewaniem – wszystko to odbywa się za pomocą fal elektromagnetycznych lub radiowych. Anteny są niezbędne do skutecznej komunikacji, odbioru i nadawania sygnału. W nowoczesnych samochodach ukrytych jest wiele anten często w bardzo nieoczywistych miejscach.
Klasyczna antena prętowa została zastąpiona przez antenę LTE
Klasyczna antena prętowa, znajdująca się zwykle na dachu pojazdu, coraz częściej zostaje zastąpiona „płetwami”, które nie tylko wyglądają lepiej, ale potrafią też zintegrować aż trzy funkcje jednocześnie. Obejmują one antenę LTE do łączności, antenę do sterowania niezależnym ogrzewaniem, jeśli samochód jest w nią wyposażony, oraz tzw. antenę GNSS. Ta ostatnia odbiera sygnały z satelitów, wykorzystywanych do nawigacji, a także może obsługiwać inne systemy satelitarne używane na całym świecie, oprócz GPS.
Antena radiowa została przeniesiona na tylną szybę. Jest to zadrukowana struktura zintegrowana ze szkłem, podobnie jak listwy służące do jej ogrzewania. Spoglądając na samochód od tyłu można zauważyć, że obecne są tam dodatkowe, pionowe linie. specjalista, Petr Svoboda, wyjaśnia:
Z perspektywy częstotliwości radiowych cała konstrukcja w szkle działa jak antena, łącznie z częścią grzewczą. Poprzez płytki lutownicze i krótki kabel, sygnał z tej pasywnej anteny dociera do wzmacniacza umieszczonego w metalowej obudowie piątych drzwi, który wzmacnia sygnał i przesyła dalej przewodem do samochodowego systemu audio.
Jeśli samochód jest wyposażony w dach panoramiczny, antena LTE jest wówczas przymocowana pod nim – schowana na tyle sprytnie, że nie sposób jej zauważyć we wnętrzu pojazdu. Odbiera jednak sygnały przez szybę bez żadnych problemów. W takim przypadku antena do nawigacji GNSS jest umieszczona w segmencie na przedniej szybie w pobliżu wewnętrznego lusterka wstecznego, gdzie znajduje się również kamera oraz czujnik deszczu i światła.
Niektórzy producenci integrują antenę z boczną szybą przy bagażniku – jest to szczególnie częste w samochodach typu kombi. W szkle umieszczone są zwyczajowo dwie anteny – do odbioru FM i radiofonii cyfrowej DAB. Jedna antena mogłaby być osłonięta z niektórych kierunków przez nadwozie, dlatego używa się dwóch, najlepiej jak najbardziej oddalonych od siebie oraz ustawionych w przeciwny sposób, aby nie zachowywały się podobnie.
Codzienna i awaryjna komunikacja ze światem z pomocą anten
Pod okładziną tylnego zderzaka znajduje się kolejna para anten LTE. Vlastimil Navrátil, koordynator działu odbioru i dźwięku w Škoda Technical Development, wyjaśnia:
Ta po prawej jest dedykowana do mobilnych usług transmisji danych i wraz z anteną w płetwie dachowej zapewnia najlepszy możliwy przepływ danych. Jedna by nie wystarczyła – antena albo odbiera, albo nadaje sygnał w określonym momencie, bo nie może obsłużyć obu czynności jednocześnie. Dlatego są one zdublowane, aby komunikacja samochodu z otoczeniem była jak najszybsza, płynna i wysokiej jakości, nawet przy większych ilościach danych. Ponadto dachowa antena LTE służy również potrzebom awaryjnego systemu e-Call. Jest to obowiązkowe w wielu regionach, więc nawet samochody z niższym poziomem wyposażenia mają anteny GNSS i LTE w płetwie dachowej, dzięki czemu samochód zna swoje położenie i może wysłać je do służb ratunkowych w specjalnym SMS-ie.
Lewa antena w tylnym zderzaku służy jako wsparcie dla wyposażenia Phonebox. To moduł w desce rozdzielczej, który umożliwia indukcyjne ładowanie bezprzewodowe telefonów komórkowych. Jednak jest tam dość zasłonięty, więc sygnał zewnętrzny jest trudno dostępny. Antena ta zatem zasadniczo przybliża sygnał telefonii komórkowej do telefonu w kokpicie.
Anteny do Bluetooth i Wi-Fi
Inne anteny w samochodzie to anteny do komunikacji urządzeń mobilnych z samochodem przez Bluetooth i Wi-Fi, dzięki czemu telefon komórkowy może połączyć się z systemem infotainment i np. odtwarzać muzykę, wyświetlać dostępny telefon na wyświetlaczu w konsoli środkowej za pomocą funkcji SmartLink lub utworzyć w samochodzie hotspot Wi-Fi. Anteny te są zintegrowane bezpośrednio z radiem samochodowym lub systemem infotainment i dlatego są dostarczane przez producenta.
Czy samochód nas rozpoznaje?
Obecnie zdecydowana większość kierowców wciska przycisk na pilocie, aby otworzyć samochód. Albo nawet nie musi nic klikać. System otwierania i zamykania drzwi pojazdu ma własną jednostkę sterującą, która znajduje się pod deską rozdzielczą, mniej więcej nad pedałem sprzęgła lub lewym podnóżkiem. Po naciśnięciu klawisza przez kierowcę pilot wysyła sygnał na fali 434 MHz. Odbiera go antena w jednostce sterującej, ocenia żądanie i otwiera samochód. Później ponownie zamyka samochód w ten sam sposób.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: