68. Rajd Safari: pech zakończył marzenia Sobiesława Zasady
Niedzielny etap z pięcioma odcinkami specjalnymi o łącznej długości 48,56 km zakończył 68. Rajd Safari. To był rajd, który na zawsze zapisze się w historii sportów motorowych.
Rajd Safari, powracający do kalendarza WRC po 19-letniej nieobecności w Rajdowych Mistrzostwach Świata, dostarczył największych dramatów w tegorocznej rywalizacji – nierówne odcinki specjalne dosłownie zdziesiątkowały stawkę. Najwięcej szczęścia mieli Sebastien Ogier i Julien Ingrassia, którzy wygrali 68. Rajd Safari.
W afrykańskim klasyku wystartowały aż dwie polskie załogi. Sobiesław Zasada z Tomaszem Borysławskim nakleili na swojego Forda Fiestę Rally3 numer 36. Z kolei 29 numer startowy otrzymali Daniel Chwist (wnuk Sobiesława Zasady) z Kamilem Hellerem (Ford Fiesta Rally2).
Na poszczególnych odcinkach Daniel Chwist z Kamilem Hellerem regularnie plasowali się na miejscach 10 lub 12 klasyfikacji generalnej; w swoim debiucie w rajdzie rangi WRC zajęli ostatecznie 17 lokatę.
Zdecydowanie mniej szczęścia miał Sobiesław Zasada z Tomaszem Borysławskim, dla których zakończenie 68. Rajdu Safari, było rozczarowujące. Jechali bardzo spokojnie i skutecznie, podczas niedzielnego etapu poprawili swoją pozycje w generalce z 29 na 25, ale utknęli na trasie ostatniej próby. Tomasz Borysławski wyznał:
Zabrakło nam trzech kilometrów, by dojechać do końca ostatniego odcinka specjalnego i ukończyć tegoroczne Safari. Mieliśmy pecha, zakopaliśmy się w piaszczystej koleinie, a w nasz samochód wjechały dwa inne auta rajdowe.
Po pierwszym przejeździe tego samego odcinka było jasne, że przy następnym przejeździe nawierzchnia będzie już tak zniszczona przez jadące wcześniej samochody WRC, że słabsze auta jadące w drugiej części listy startowej nie będą w stanie sforsować tej trasy. Borysławski sugerował wtedy organizatorom, by nie rozgrywać tego odcinka w konkurencji załóg spoza WRC.
Także 91-letni Sobiesław Zasada nie krył, że pech zakończył jego marzenia o dotarciu do mety. Najstarszy w historii kierowca jadący w rundzie WRC powiedział:
No straszny pech, ale takie rzeczy w rajdach się zdarzają. Wiele aut na tym odcinku miało bardzo duże problemy. Koleiny były tak głębokie, że szorowaliśmy płytą silnika. Długo tak by się nie dało jechać.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI