Powstanie nowy tor w Gdańsku? Narodowe Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji
Czy powstanie w Polsce obiekt dedykowany sportom motorowym?
12 maja na terenie Centrum Wystawienniczego AmberEXPO Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) zorganizowała II konferencję poświęconą koncepcji utworzenia Narodowego Centrum Sportów Motorowych (NCSMiR).
Głównym założeniem konferencji była prezentacja koncepcji architektonicznej wraz z planem zagospodarowania terenu dla NCSMiR w Gdańsku sporządzona na zlecenie GARG przez Tilke Gmbh. To światowej sławy firma architektoniczna działająca od 1983 roku projektująca tory wyścigowe na świecie.
W konferencji udział wzięło ponad 100 osób m. in zastępcy Prezydenta Andrzej Bojanowski oraz Wiesław Bielawski, Wicemarszałek Ryszard Świlski, Prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski, przedstawiciele władz Pruszcza Gdańskiego: Wójt Gminy Magdalena Kołodziejczak oraz Burmistrz Janusz Wróbel, Komendy Miejskiej Policji, a także Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Podobnie jak w poprzednim roku konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród ekspertów branży motoryzacyjnej, dziennikarzy, a także zawodników.
Narodowe Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji |
fot. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego |
Alan Aleksandrowicz – Prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego podkreślił, że realizacja przedsięwzięcia jest na etapie prac analitycznych, studialnych. GARG przygotowuje się do zlecenia koncepcji zaopatrzenia w media, następnym etapem prac będzie przygotowanie biznes planu przedsięwzięcia oraz zmierzenie się z raportem oddziaływania na środowisko. Dopiero sporządzenie tych dokumentów pozwoli odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – czy projekt powinien być realizowany? Będzie też stanowił podstawę decyzji inwestycyjnych dla potencjalnych inwestorów.
W drugiej części konferencji zorganizowane zostały warsztaty, podczas których dyskutowano na temat funkcjonalności i odziaływania obiektu na otoczenie. Poruszone zostały zagadnienia bezpieczeństwa drogowego i doskonalenia technik jazdy. Uczestnicy spotkania byli zgodni co do kwestii, że powstanie takiego toru wpłynęłoby na poprawę bezpieczeństwa na naszych publicznych drogach, a także mogłoby zapobiec organizacji nielegalnych wyścigów samochodowych, przenosząc rywalizację na tory wyścigowe.
Trzeci warsztat ds. finansowania miał na celu określenie źródeł i możliwości pozyskania środków finansowych.
Konferencję podsumował redaktor Andrzej Borowczyk. Zwrócił uwagę, że powstanie takiego Centrum może być doskonałą ofertą dla zawodników – ale nie tylko. Otwiera też nowe możliwości zarobkowania dla okolicznych mieszkańców. Zwrócił uwagę, że od wielu lat niezmienna pozostaje potrzeba utworzenia w Polsce takiego miejsca, w którym można organizować mniej lub bardziej profesjonalne wyścigi.
Dla przypomnienia 190-hektarowy teren pod planowaną inwestycję znajduje się w południowej części miasta pomiędzy dzielnicą Św. Wojciech a Rotmanką.
Organizatorem konferencji była Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego. Patronat objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Motorowy.
Źródło: Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Zostaw komentarz: