Eco-programy w polskich miastach

W których polskich miastach planowana jest polityka zrównoważonego rozwoju? Jakie programy są realizowane? Do konkursu Eco-miasto, którego celem jest poznanie, rozpowszechnianie i wdrażanie dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju w polskich gminach, zgłosiły się 23 miasta z 9 województw.

Do obu kategorii, mobilność zrównoważona i budownictwo ekologiczne, zgłosiło się po 19 miast. Większość miast zgłosiła się w obu kategoriach.

Projekt Eco-Miasto powstał z inicjatywy Ambasady Francji w Polsce, Renault Polska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zgłoszenia do konkursu oraz frekwencja w trakcie organizowanych w ramach programu Eco-Miasto seminariów pokazują, że lokalne władze mają świadomość, jak ważny dla przyszłości miast jest zrównoważony rozwój – mówi Pierre Buhler, ambasador Francji
w Polsce.

Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce
fot. Renault

Wśród miast, które dostarczyły formularze konkursowe, znalazły się m.in.: Kościerzyna, Puławy, Sopot, Bydgoszcz, Lublin, Olsztyn i Warszawa. Jury będzie oceniało zgłoszenia, uwzględniając podział miast ze względu na ich wielkość – do 30.000 mieszkańców,

30-100.000 mieszkańców i powyżej 100.000. Istotne kwestie, które będą brane pod uwagę przy ocenie, to np. realne osiągnięcia, plany na najbliższe dwa lata czy wymiar konsultacji społecznych. W skład jury weszli niezależni eksperci, uznani za swoje kompetencje
w kategoriach mobilności zrównoważonej i ekologicznego budownictwa, m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Gospodarki oraz Politechniki Warszawskiej. Wyniki konkursu będą podane do publicznej wiadomości podczas uroczystego wręczenia nagród w Ambasadzie Francji w Polsce jesienią 2013.

Ograniczanie emisji spalin, obniżenie hałasu czy wzrost bezpieczeństwa na drogach to kwestie, które są istotne dla jakości życia każdego człowieka, dlatego mobilność zrównoważona to temat, który dotyczy wszystkich – mówi Grzegorz Zalewski, prezes Renault Polska.

Laureatami konkursu będzie 6 miast, po 3 w każdej kategorii, w zależności od wielkości. Nagrodą w konkursie, oprócz możliwości promocji własnych dokonań i wymiany doświadczeń, będzie badanie i analiza sytuacji w kontekście zrównoważonego rozwoju, przeprowadzona przez francuskiego eksperta.

Celem projektu Eco-Miasto jest rozpowszechnianie wśród polskich gmin dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju i ich wdrażanie. Projekt promuje także inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz – w ramach konkursu Eco-Miasto – nagrodzi najbardziej zaangażowane polskie miasta w kategoriach zrównoważonej mobilności i budownictwa ekologicznego. Wiedza zgromadzona podczas konkursu i oceny przygotowane przez grupę ekspertów wchodzących w skład jury pozwolą na zdiagnozowanie sytuacji w polskich miastach.

 

Lista miast zgłoszonych do konkursu Eco-Miasto

Kategoria: Budownictwo ekologiczne

 

poniżej 30.000 mieszkańców

Kościerzyna

Płońsk

 

30.000 – 100.000 mieszkańców

Bolesławiec

Czeladź

Ełk

Puławy

Siedlce

Słupsk

Sopot

Tarnowskie Góry

 

powyżej 100.000 mieszkańców

Bydgoszcz

Częstochowa

Gdańsk

Kraków

Lublin

Olsztyn

Toruń

Warszawa

Wrocław

 

Kategoria: Mobilność zrównoważona

 

poniżej 30.000 mieszkańców

Kościerzyna

Płońsk

 

30.000 – 100.000 mieszkańców

Bolesławiec

Ełk

Puławy

Siedlce

Słupsk

Starogard Gdański

Zamość

 

powyżej 100.000 mieszkańców

Częstochowa

Gdańsk

Kraków

Lublin

Olsztyn

Płock

Rzeszów

Toruń

Warszawa

Wrocław

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze