Technika w nowym Renault Clio R.S. 200 EDC – rodem z F1?
Na torze wyścigowym w Guadix miałyśmy okazję przetestować nowe Renault Clio RS. Producent szczyci się, że wiele nowinek technicznych zaczerpnięto z Formuły 1. Przyglądamy się rozwiązaniom zastosowanym w tym samochodzie.
Pierwszą jazdę (z galerią zdjęć) Renault Clio R.S. 200 EDC po torze wyścigowym przeczytasz tutaj.
Nasz test i galerię Renault Clio IV zobaczysz tu.
Szczegółowe dane techniczne oraz wymiary zamieszczamy w plikach do pobrania poniżej artykułu.
Galeria technicznych zdjęć tutaj.
Przeszczep z F1
Pamietając, że Renault produkuje silniki dla F1, należy wymienić kilka kwestii, które zainspirowały konstruktorów nowego Clio: wtrysk bezpośredni, zmienne parametry ustawienia wałka rozrządu, odzyskiwanie energii podczas hamowania (ESM), popychacze DLC, nie mówiąc o doświadczeniu w zakresie redukcji sił tarcia.
Przebieg krzywej momentu obrotowego w Renault Clio R.S. 200 EDC |
fot. Renault |
Również inne, bardziej widoczne innowacje zostały bezpośrednio przejęte lub zainspirowane rozwiązaniami stosowanymi w sportach wyczynowych. Należą do nich hydrauliczne ograniczniki amortyzatorów (rozwiązanie stosowane w rajdowych samochodach, czytja o nich poniżej) czy R.S. Monitor 2.0 – profesjonalny pokładowy system telemetryczny.
1. Silnik turbo 1.6 l – nawiązuje do pojemności, która będzie obowiązywać dla silników Formuły 1 od sezonu 2014. Cel zmniejszenia zużycia paliwa w Formule 1 o ok. 30% był również inspiracją dla Clio R.S. 200 EDC.
2. Zestaw dyfuzora i tylnego spojlera, który poprawia kompromis między siłą oporu a siłą nośną – w tej dziedzinie Clio R.S. 200 EDC było zainspirowane doświadczeniami stajni Renault w Formule 1 w latach 2000.
3. Popychacze wałka rozrządu z powłoką DLC – powłoki Diamond Like Carbon stosowane w Formule 1 mające na celu zmniejszenie tarcia są wykorzystywane nie tylko w sportowych samochodach marki.
4. Łopatki zmiany biegów przy kierownicy (typu „multichange down”) – podobnie jak w Formule 1 jest obecnie możliwe zredukowanie biegów o kilka naraz podczas hamowania poprzez dłuższe naciśnięcie łopatki umieszczonej pod kierownicą.
R.S. Monitor 2.0 – system pomiarowy – połączenie systemu dostarczającego danych stosowanego w sportach wyczynowych z atrakcyjnym interfejsem zainspirowanym światem gier wideo.
Launch Control – jest zainspirowany systemami automatycznego startu stosowanymi w Formule 1.
Zawieszenie
Zawieszenie Clio RS mocno zmodyfikowano.
Przednie zawieszenie: konstrukcja typu Mc Pherson z szeregiem elementów o zwiększonych wymiarach, mających zapewnić odpowiednią sztywność w płaszczyźnie koła: uchwyty piast, łożyska, amortyzatory. Większy amortyzator poprawia działanie hydrauliki oraz zapewnia lepszy kompromis między komfortem a stabilnością nadwozia. Również układ hamulcowy pozostał technologicznie niezmieniony, wyposażono go jednak w tarcze o zwiększonej średnicy (320 mm, jak w Lagunie V6).
Tylne zawieszenie: stabilizator poprzeczny o zwiększonej średnicy (sztywność zwiększona o 10% w porównaniu do Clio III R.S. i o 60% w porównaniu do Nowego Clio), tarcze hamulcowe o średnicy 260 mm.
Hydrauliczny ogranicznik
Hydrauliczny ogranicznik amortyzatora jest elementem wspomagającym działanie standardowego ogranicznika poliuretanowego. Ponieważ jego zdolność tłumienia jest znacznie większa, wkracza on do działania w późniejszej fazie oscylacji koła. Zachowanie się zawieszenia jest dzięki temu znacznie bardziej liniowe, co daje dwie następujące główne korzyści:
– przeszkody i nierówności są lepiej niwelowane, bez efektu „oddawania” pochłoniętej energii.
– zmniejszenie amplitudy obciążeń działających na opony zwiększa przyczepność przedniego zawieszenia i progresywność do granic możliwości.
Hydrauliczny ogranicznik amortyzatora w Renault Clio R.S. 200 EDC. |
fot. Renault |
R.S. Diff: elektroniczny mechanizm różnicowy
Opatentowany przez Renault Sport Technologies elektroniczny mechanizm różnicowy poprawia możliwości przyspieszania i właściwości trakcyjne Clio R.S. 200 EDC przy pokonywaniu zakrętów. Odsuwa jeszcze dalej granice podsterowności auta (to znaczy tendencji do jazdy na wprost na zakrętach). W tym celu system analizuje w sposób ciągły różnicę między prędkością obrotową lewego i prawego przedniego koła (koła napędzane) i porównuje ją z różnicą prędkości obrotowych lewego i prawego koła tylnego (koła nienapędzane). Ta ostatnia różnica służy zawsze za punkt odniesienia, ponieważ tylne koła – które nie są napędzane – pokonują zakręty z idealną wzajemną prędkością obrotową. Wykrycie przez układ zbyt dużej różnicy prędkości obrotowych między kołami przednimi oznacza, że jedno z nich zaczyna się ślizgać. Samoblokujący mechanizm różnicowy reaguje serią mikro przyhamowań koła, które zaczęło wpadać w poślizg, bez zmniejszania momentu obrotowego silnika. Funkcja ta jest aktywowana przed zadziałaniem układu stabilizacji toru jazdy ESC.
Najważniejsze zalety mechanizmu różnicowego: jego działanie odbywa się bez zmniejszania momentu obrotowego silnika, nie powoduje więc poczucia frustracji kierowcy. System działa w sposób progresywny i niemal niewyczuwalny.
System R.S. Monitor
Już od 2009 roku Renault Sport wykorzystywało w pomysłowy sposób ekran i przyciski radioodtwarzacza Mégane R.S. dla potrzeb funkcjonalności systemu R.S. Monitor. „Telemetria” po raz pierwszy zawitała na pokładzie kompaktowego auta sportowego, proponując ten przyjazny, łatwy w obsłudze i dysponujący licznymi funkcjami system. R.S. Monitor został w 2012 roku zamówiony do niemal 30% Twingo R.S., ponad 40% Clio R.S i ponad 50% Mégane R.S.
Układ jezdny w Renault Clio R.S. 200 EDC. |
fot. Renault |
Zaprojektowane w formie manometrów, histogramów lub niezwykle czytelnych schematów poszczególne, przystosowane do personalizacji ekrany R.S. Monitor 2.0 ukazują w czasie rzeczywistym podane poniżej wskazania.
– Momentu mocy, temperatury płynu chłodzącego, temperatury powietrza dolotowego, ciśnienia w układzie doładowania, otwarcia przepustnicy, ciśnienia w układzie hamulcowym, kąta skrętu kierownicy, obrotów silnika, temperatury oleju w skrzyni biegów, temperatury sprzęgieł w skrzyni EDC, momentu obrotowego na kole.
– Pomiar osiągów: przyspieszenia od 0 do 50 km/h, od 0 do 100 km/h, 400 m ze startu zatrzymanego i 1000 m, ze startu zatrzymanego oraz czasy hamowania ze 100 do 0 km/h
– Diagram GG: pomiar wartości przyspieszeń wzdłużnych i bocznych oraz wizualizacja maksymalnych zarejestrowanych wartości. Zrzuty z ekranów również można zapisywać w pamięci USB.
– Stopień poślizgu (buksowania) kół pędnych w %.
– Wizualizacja krzywych momentu obrotowego i mocy z umiejscowieniem wartości na krzywej w czasie rzeczywistym.
– Schematyczna wizualizacja działania skrzyni EDC: aktualnie włączony bieg, wstępnie wybrany bieg, temperatura sprzęgieł.
– Chronometr: ręczny lub aktywowany automatycznie za pośrednictwem GPS-u (pobieranie przebiegu trasy toru wyścigowego z pamięci USB).
– Ekran przeglądów: do zapisywania przebiegów dla opon, amortyzatorów, klocków i tarcz hamulcowych od czasu ich ostatniej wymiany.
– Nastawy pojazdu: „Shift light”: dopasowanie czasów wyświetlania sygnału do zmiany biegów; „Układ kierowniczy”: do wymuszenia stałego korzystania z jednego z 2 trybów „Normal” lub „Sport”.
Datalogger
R.S. Monitor 2.0 może zapisywać w czasie rzeczywistym wszystkie parametry wyświetlane podczas dnia spędzonego na torze i skojarzyć je z położeniami auta według GPS-u. Dzięki temu możliwe jest ich odczytanie z ekranu komputera. Położenie pojazdu może być nałożone na mapę satelitarną ze wszystkimi odnośnymi parametrami jazdy wyświetlanymi w czasie rzeczywistym. Rejestrować można wszystko: jedna godzina jazdy mieści się w pliku o „wadze” zaledwie 3MB. Do odczytu wyników służy specjalny program, który zostanie udostępniony klientom w późniejszym terminie.
Możliwe jest też wcześniejsze przygotowanie się do jazd poprzez pobranie schematów poszczególnych torów i zapisanie ich w pamięci USB. Renault Sport ma w swojej ofercie kilka zapisanych torów, a społeczność użytkowników może udostępnić swoje dane i wzbogacić wspólną bazę torów wyścigowych.
Eksploatacja
NISKIE KOSZTY EKSPLOATACJI Silnik 1.6 T Renault Sport 200 | Częstotliwość przeglądów (Europa) |
Łańcuch rozrządu | Bezobsługowy |
Wymiana oleju | co 20 000 km / co 2 lata |
Filtr powietrza | co 40 000 km / co 2 lata |
Świece zapłonowe | co 60 000 km / co 4 lata |
Płyn hamulcowy | co 120 000 km / co 4 lata |
Płyn chłodzący | co 120 000 km / co 4 lata |
Pasek klinowy napędu osprzętu | co 160 000 km / co 6 lat |
Porówanie pracy poszczególnych podzespółów w efekcie zmiany trybu jazdy w Renault Clio R.S. 200 EDC. |
Najnowsze
-
Test Skoda Enyaq Coupe RS Maxx. Ile warta jest najdroższa Skoda w historii?
Kiedy debiutowała na rynku, wielu przecierało oczy w niedowierzaniu. Elektryczna Skoda wyceniona na ponad 300 tys. złotych zwiastowała poważną zmianę wiatru w ofercie czeskiego producenta. Co otrzymamy, kupując najdroższy model w historii marki? Sprawdziłyśmy to, testując model Enyaq Coupe w topowej wersji wyposażenia RS Maxx. -
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
-
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
Zostaw komentarz: