Nowy Seat Leon nie radzi sobie z testem łosia? Wypadł wyraźnie gorzej od poprzednika!
Test łosia potrafi dać czasem zaskakujące wyniki. Nawet modele, które nie powinny mieć z nimi problemów, tak jak nie mieli z nim problemów ich poprzednicy, potrafią zachować się w sposób niespodziewany, a czasami niebezpieczny.
Test łosia, czyli nagłe ominięcie przeszkody na drodze i szybki powrót na swój pas. Obecnie przyjmuje się, że ćwiczenie jest zaliczone, kiedy samochód nie potrąci żadnego pachołka, wjeżdżając z prędkością 72 km/h. Najlepsze modele przekraczają 80 km/h na wjeździe.
Z przeprowadzania takich testów znani się oczywiście Szwedzi, ale wykonują je również dziennikarze z hiszpańskiego km77. Ostatnio wzięli oni na tor najnowszego Seata Leona, a wyniki przeprowadzanych prób okazały się bardzo zaskakujące.
Uniknął tragedii, przy okazji zaliczając test łosia
Podczas pierwszego przejazdu kierowca nie popisał się i zamiast jechać 77 km/h (taką wartość przyjmuje się zwykle jako wyjściową, a później odpowiednio zwiększa lub zmniejsza przy kolejnych próbach), jechał tylko 73 km/h. Tym większe musiało być zdziwienie osób przeprowadzających test, kiedy Leon wyjechał tak szeroko na przeciwległy pas, że jego kierowca nawet nie próbował wrócić na właściwą stronę. Musiałby przejechać po słupkach.
Zderzył się z łosiem, zwierzę wpadło do środka!
Osoba komentująca nagranie zaznacza jednak, że kierowca popełnił błąd i zbyt późno skręcił kierownicą, co rzeczywiście widać wyraźnie. Jak w takim razie poradził sobie Leon podczas prawidłowego przejazdu? Maksymalna bezpieczna prędkość na wejściu to 75 km/h – auto rzeczywiście zachowało się wtedy bardzo posłusznie, ale to nie tylko zasługa kierowcy. Pierwszą próbę przeprowadzono w trybie Normal, podczas gdy drugą w Sport, który spowodował utwardzenie (opcjonalnych) adaptacyjnych amortyzatorów. Po przejściu z powrotem w Normal i rozpędzeniu się do 76 km/h, Leon ponownie wyjeżdżał przodem tak bardzo, że nie dawał szansy na powrót na właściwy pas.
Trzeba mimo to przyznać, że samochód zachowywał się stabilnie i przewidywalnie, a w realnej sytuacji drogowej, mając nieco więcej miejsca na powrót na swój pas, powinniśmy móc to zrobić w bezpieczny sposób. Sęk w tym, że poprzednia generacja Leona okazała się wyraźnie lepsza. Samochód napędzany tym samym silnikiem 1.5 TSI i poruszający się na kołach w takim samym rozmiarze (225/40 R18) i z tymi samymi oponami (Bridgestone Potenza) bez żadnego problemu (i bez wzmianki o adaptacyjnym zawieszeniu) pokonał test łosia z prędkością 77 km/h. Co więcej, podczas dodatkowych prób uzyskano nawet 81 km/h! Co prawda nie udało się wtedy uniknąć potrącenia pachołków, ale auto tylko w niewielkim stopniu wyjeżdżało poza wyznaczony tor. Można przyjąć, że w realnej sytuacji oznaczałoby to, że Leon wyjechałby na lewe a następnie na prawe pobocze. Nie wypadłby jednak z drogi i zachowałby pełną kierowalność. Pozostaje pytanie dlaczego jego następca nie jest lepszy, a przynajmniej równie dobry.
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Zostaw komentarz: