Pirelli wyjaśniło przyczynę pękających opon w trakcie GP Wielkiej Brytanii
Włoski producent ogłosił, że liczne uszkodzenia opon pod koniec Grand Prix Wielkiej Brytanii wynikały z niezwykle długich przejazdów na twardej mieszance.
Na ostatnich okrążeniach Grand Prix Wielkiej Brytanii Valtteri Bottas, Carlos Sainz i Lewis Hamilton przebili lewe przednie opony w swoich bolidach. Pozostali kierowcy narzekali między innymi na wibracje i zużywanie się ogumienia.
Przeczytaj też: GP Wielkiej Brytanii: wygrywa Hamilton, mijając linię mety na trzech kołach
Pirelli przeprowadziła analizę, która wykazała, że przyczyną uszkodzeń opon były niezwykle długie przejazdy na twardej mieszance. Zaznaczono również, że docisk generowany przez tegoroczne samochody, to największe siły jakie kiedykolwiek działały na opony w F1:
Na kluczowy powód składa się szereg indywidualnych okoliczności, które doprowadziły do wyjątkowo długiego użytkowania drugiego kompletu opon. Druga neutralizacja spowodowana obecnością samochodu bezpieczeństwa sprawiła, że niemal wszystkie zespoły przyspieszyły swój planowany pit stop oraz doprowadziła do wyjątkowo długiego stintu, który wynosił około 40 okrążeń, co stanowi ponad trzy czwarte dystansu wyścigu na jednym z najbardziej wymagających dla opon torze.
W połączeniu ze znacznie lepszym tempem samochodów z 2020 roku, sprawiło to, że ostatnie okrążenia Grand Prix Wielkiej Brytanii były bardzo trudne, a przyczyniły się do tego też największe siły, kiedykolwiek działające na opony, generowane przez najszybsze bolidy w historii.
Doprowadziło to do sytuacji, w której lewa przednia opona (najciężej pracująca na Silverstone) została poddana maksymalnemu obciążeniu po bardzo dużej liczbie okrążeń, skutkującym wysokim zużyciem i mniejszą ochroną przed ekstremalnymi siłami.
Przeczytaj też: Protest aktywistów klimatycznych przed GP Wielkiej Brytanii. Policja bada sprawę
Najnowsze
-
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
Autodromo Nazionale di Monza docenia zazwyczaj tych kierowców, którzy nie boją się wysokich prędkości, podejmują próby wyprzedzania w nielicznych zakrętach i wykorzystują błędy popełnione przez rywali. To właśnie oni, najlepsi z najlepszych, mają szanse stanąć na podium na włoskiej ziemi. Gosia Rdest w ostatnim wyścigu sezonu dowiodła, że należy do tego grona, zajmując trzecią pozycję w klasie Challenger. -
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
-
8 typowych błędów, jakie polscy kierowcy popełniają na rondach
Zostaw komentarz: