
Ford Bronco Sport to SUV, który nie boi się zjechać z asfaltu
Tak jak w przypadku protoplasty, nowe Bronco dostępne będzie jako dwa modele. Mniejszy nie nazywa się jednak Bronco II, lecz Sport i chce być najbardziej terenowym SUV-em w swojej klasie.
Zupełnie nowym Bronco Ford chce odbudować terenową legendę tego modelu, natomiast wersja Sport ma przyciągnąć klientów, którzy nie potrzebują rasowego offroadera. Podobny zabieg stosuje Jeep w przypadku Wranglera oraz pozostałych, zdecydowanie bardziej szosowych modeli. Warto też zwrócić uwagę, że na Bronco nie znajdziemy niebieskiego owalu Forda, a jedynie nazwę modelu oraz jego logotyp – wierzgającego konia. Nie oznacza to jednak powstanie nowej marki – podobny zabieg Amerykanie stosują w przypadku Mustanga.
Ford Bronco powraca, żeby odebrać klientów Wranglerowi!
Bronco Sport bazuje na modelu Escape (sprzedawanym w Europie jako Kuga), ale znacząco różni się od niego. Przede wszystkim pod względem wymiarów – długość 4387 mm, szerokość 1887 mm oraz wysokość 1786 mm oznaczają o 20 cm krótsze nadwozie, 8,6 cm węższe oraz o prawie 15 cm wyższe. Bronco Sport ma więc bardziej pudełkowate proporcje, z którymi współgrają proste linie nadwozia. nawiązujące do „dużego” Bronco.
Deska rozdzielcza została przeniesiona w dużej mierze z Escape/Kugi, a największe różnice to ustawienie nawiewów oraz wierzgający koń na kierownicy. Auto dostępne jest z dobrze znanym systemem multimedialnym SYNC 3 z 8-calowym ekranem oraz wirtualnymi zegarami. Bardziej utylitarny charakter wyznaczają na przykład gumowe maty nie tylko do bagażnika, ale także na oparcie tylnej kanapy oraz rozkładany stolik, w którym przedstawiciele Forda widzą też prowizoryczny stół warsztatowy.
Bronco Sport będzie można kupić z silnikiem 1.5 EcoBoost (184 KM) lub 2.0 EcoBoost (248 KM), oba zestawione z ośmiobiegową skrzynią automatyczną. Dołączany napęd na wszystkie koła występuje w dwóch wersjach. Ten bardziej zaawansowany trafi do wersji Badlands oraz First Edition i wzbogacony jest o sprzęgła przy tylnej osi pozwalające na rozdzielanie mocy między tylnymi kołami (jak w Focusie RS) oraz wyposażony jest w blokadę dyferencjału. Wraz z nim otrzymujemy zmodyfikowane zawieszenie, stabilizatory, terenowe opony oraz dodatkowe tryby jazdy na błoto oraz skały.
Pozostałe Bronco Sport także mają terenowe tryby jazdy, a prześwit wynosi 224 mm, więc całkiem sporo, jak na SUV-a. Dodajcie do tego kąt natarcia 30,4 st., zejścia 33,1 st oraz rampowy 20,4 st. i okaże się, że Jeepowi Compassowi wyrasta całkiem poważny konkurent.
Niestety, podobnie jak Bronco, wersja Sport nie trafi do Europy. Do dilerów w USA samochód dotrze pod koniec roku, a bazową cenę ustalono na poziomie 28 155 dolarów.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: