UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko dilerom DAF-a
Trzech dilerów marki DAF zostało oskarżonych o zmowę monopolową. Mają o tym świadczyć dowody znalezione podczas przeszukań w siedzibach podejrzanych firm.
Jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, chodzi o spółki DBK, Wanicki oraz WTC. Tych trzech dilerów DAF-a miało zawrzeć porozumienie, zgodnie z którym nie będą między sobą rywalizować. Jak podkreśla UOKiK w swoim komunikacie, zmowa nie zawsze musi oznaczać zawyżanie cen, ale także inne działania, zakłócające samoczynną regulację rynku.
CBA ustawiło przetarg pod konkretne auto? Komuś się zamarzył nowy Defender
W tej sprawie wypowiedział się prezes UOKiK Tomasz Chróstny:
Mamy dowody wskazujące, że dilerzy mogli podzielić między sobą rynek. Według naszych informacji uzgodnili, że każdy z nich będzie startować w przetargach publicznych jedynie na określonym terytorium i nie będzie składał ofert w rejonie przydzielonym innemu przedsiębiorcy. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, to dealerom tym grożą kary finansowe w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu
To kolejna interwencja UOKiK-u w sprawie możliwej zmowy dilerów samochodów ciężarowych. Jak informował urząd w kwietniu 2019 roku, istnieje podejrzenie, że od 2011 roku istnieje kartel, który podzielił między siebie rynek tych pojazdów w Polsce. Postępowanie jest prowadzone przeciw pięciu firmom oraz dziewięciu menedżerom. W nim także przewijają się firmy DBK oraz WTC. UOKiK podejrzewa, że mogły one brać w dwóch różnych zmowach z różnymi podmiotami.
Spór między dilerami Peugeota oraz centralna jest coraz poważniejszy
Takie działania mogą mieć negatywny skutek nawet na polską gospodarkę, co podkreśla prezes urzędu:
Ograniczenia konkurencji w branży transportowej mogą negatywnie wpływać na konkurencyjność polskiej gospodarki i pozycję rodzimych przedsiębiorców. W przypadku gdy podział rynku sprowadza się do funkcjonowania zmów przetargowych, poszkodowani są również podatnicy. Dlatego będziemy zdecydowanie zwalczać zmowy przetargowe, cenowe i inne porozumienia ograniczające konkurencję.
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Zostaw komentarz: