
Jeden przycisk na lusterku, rozwiązuje odwieczny problem kierowców. Masz go w aucie?
Podstawą bezpieczeństwa na drodze jest właściwa widoczność, a z nią na drodze bywa różnie. Szczególnie po zmroku, kiedy drogi nie zawsze są oświetlone, a do tego oślepiają nas inne samochody. Można częściowo temu jednak zaradzić, wciskając odpowiedni przycisk na lusterku.
Spis treści
- Jak radzić sobie z oślepianiem przez samochody w nocy?
- Jak używać lusterka fotochromatycznego?
- Do czego służy dźwignia lub języczek pod lusterkiem?
Jak radzić sobie z oślepianiem przez samochody w nocy?
Podstawą do nieoślepiania innych kierujących są właściwie ustawione światła. Służy do tego pokrętło regulujące ich wysokość, ale nie zawsze jest to wystarczające. Ustawienia świateł powinny być też regularnie sprawdzane przez diagnostę. Uwaga – światła z automatyczną regulacją wysokości, także trzeba okresowo sprawdzać i w razie potrzeby kalibrować.
Oślepianie innych powoduje także nieumiejętne korzystanie ze świateł drogowych (długich), ale może powodować je także ukształtowanie terenu.
Jak używać lusterka fotochromatycznego?
Na kierowców oślepiających nas z naprzeciwka nie mamy zbyt wielkiego wpływu, ale możemy coś poradzić na osoby, które jadą za nami. Nawet jeśli wszystko mają ustawione prawidłowo, to i tak reflektory widoczne są w lusterku wstecznym i mogą nas rozpraszać podczas jazdy, szczególnie jeśli na drodze nie ma innych źródeł światła.
W jakich sytuacjach pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo? Ten przepis to dla kierowców szok
Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi lusterko fotochromatyczne. Wyposażone jest ono w czujnik światła i jeśli wykryje on takie właśnie punktowe oślepianie, przyciemni powierzchnię lustra. Aby jednak działało, musimy wcisnąć przycisk znajdujący się na nim. Zwykle jego działanie sygnalizuje zielona dioda. W razie potrzeby możemy oczywiście także wyłączyć funkcję automatycznego przyciemniania.
Do czego służy dźwignia lub języczek pod lusterkiem?
Lusterko fotochromatyczne to bardzo przydatny dodatek, ale nieobecny w starszych samochodach, a także w nowszych należących do niższych klas. W takich autach stosuje się lusterka z umieszczoną pod nimi dźwigienką, zwaną też języczkiem. Przestawienie powoduje zmianę kąta ustawienia lustra, pod którym znajduje się tryb nocny. Lustro jest wtedy przyciemnione i światła pojazdów z tyłu nas nie będą oślepiały.
Najnowsze
-
6. Rajd Motocyklowy Weteranów – hołd na dwóch kołach dla tych, którzy nie wrócili z misji. Start już 24 kwietnia!
Wkrótce rusza 6. edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów - start już 24 kwietnia 2025 roku. Setki motocyklistów, weteranów i pasjonatów ruszą w trasę, by oddać hołd tym, którzy nie wrócili z misji. -
Od kartingu do F1 Academy? Kornelia Olkucka walczy o marzenia we włoskiej Formule F4!
-
XPENG P7, G6 i G9 – wideo z pierwszych jazd w Polsce! Ceny, dane techniczne, rywale. Oto chińskie modele, które rzucają rękawicę Tesli
-
Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – poznaj nowe systemy w Toyocie C-HR
-
Audi Q4 e-tron – elektryczny SUV klasy premium dla nowoczesnych kierowców
Zostaw komentarz: