Dopisali ci kod 01.06 do prawa jazdy? Wysoki mandat to najmniejszy problem
Kierowcy zwykle nie zwracają większej uwagi na informacje zawarte w ich prawach jazdy. Przecież należą do nich, więc zawierają dobrze znane im dane. To jednak tylko pozór i w prawach jazdy można znaleźć dodatkowe, zakodowane informacje, których nieznajomość może być dla kierowcy zgubna.
Spis treści
- Gdzie znajdują się kody w prawie jazdy?
- Co oznaczają kody od 01.01 do 01.07 w prawie jazdy?
- Czy stosowanie się do kodów w prawie jazdy jest obowiązkowe?
- Mandat za jazdę bez okularów w 2024 roku
- Czy można zmienić kod w prawie jazdy?
Gdzie znajdują się kody w prawie jazdy?
Z przodu prawa jazdy znajdziemy nasze dane osobowe, numer prawa jazdy oraz nasze zdjęcie. Na odwrocie z kolei zawarto informacje na temat kategorii prawa jazdy, jakie posiadamy. A ilu z was zwróciło uwagę na sam dół prawa jazdy, gdzie znajdują się dodatkowe, zakodowane informacje?
Co oznaczają kody od 01.01 do 01.07 w prawie jazdy?
W rubryce numer 12 prawa jazdy, a więc ostatniej na blankiecie, znaleźć można nic niemówiące większości osób kody. Aby je rozszyfrować, musimy sięgnąć do załącznika numer 1 do rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Czytamy w nim, że:
W polach kolumny oznaczonej liczbą 12 umieszcza się liczbowe oznaczenia kodów i subkodów, które określają następujące ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe.
Znajdziemy tam bardzo długą listę najróżniejszych pozycji, między innymi dotyczącymi wymaganych modyfikacji pojazdu, wynikających na przykład ze stwierdzonego inwalidztwa. Nas jednak interesują informacje z punktu pierwszego „wymagana korekta lub ochrona wzroku”:
- 01.01 – okulary,
- 01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),
- 01.05 – przepaska na oko,
- 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe,
- 01.07 – indywidualna korekta lub ochrona wzroku
Brakujące punkty dotyczyły okularów ochronnych (01.03) oraz przyciemnionych szkieł (01.04), wycofane przy okazji nowelizacji.
Czy stosowanie się do kodów w prawie jazdy jest obowiązkowe?
Tak, znajomość znaczenia tych kodów oraz stosowanie się do nich jest obowiązkiem kierowcy. Teoretycznie każdy kierowca ma tego świadomość, ponieważ kody nie pojawiają się znikąd. Podczas badania lekarskiego przed uzyskaniem uprawnień, kandydat na kierowcę jest informowany o tym, że przy jego wadzie wzroku, konieczne jest stosowanie na przykład szkieł korekcyjnych.
Autostrada A4 Katowice-Kraków będzie bezpłatna. Padła konkretna data
Wiele osób uważa jednak, że wymagane jest tylko to, aby ich wada została właściwie skorygowana. Jeśli więc kiedyś chodzili w okularach, a teraz częściej decydują się na soczewki kontaktowe, to wszystko jest w porządku. Tymczasem grozi za to mandat.
Mandat za jazdę bez okularów w 2024 roku
Podczas kontroli dla policjanta nie ma znaczenia, że za młodu nosiliśmy okulary, a teraz wolimy soczewki kontaktowe. Jeśli nie mamy odpowiedniego kodu w prawie jazdy, nie spełniamy wymogu, aby nam te uprawnienia przysługiwały. Innymi słowy, zostaniemy potraktowani jako osoba prowadząca pojazd bez uprawnień.
W takiej sytuacji policjant nałoży na nas mandat karny w wysokości 1500 zł. Zakaże również dalszej jazdy, a sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na przynajmniej pół roku.
Czy można zmienić kod w prawie jazdy?
Na szczęście dla kierowców, kody w prawie jazdy nie są wpisane tam na stałe. Jeśli nastąpiła zmiana w naszym stanie zdrowia, albo naszych preferencji, powinniśmy udać się do lekarza mającego stosowne uprawnienia.
Najlepiej poprosić o przyznanie kodu 01.06, czyli pozwalającego na prowadzenie zarówno w okularach korekcyjnych, jak i w soczewkach kontaktowych. W ten sposób będziemy mieli pełną swobodę, bez narażania się na ewentualny mandat.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Test Skoda Enyaq Coupe RS Maxx. Ile warta jest najdroższa Skoda w historii?
Kiedy debiutowała na rynku, wielu przecierało oczy w niedowierzaniu. Elektryczna Skoda wyceniona na ponad 300 tys. złotych zwiastowała poważną zmianę wiatru w ofercie czeskiego producenta. Co otrzymamy, kupując najdroższy model w historii marki? Sprawdziłyśmy to, testując model Enyaq Coupe w topowej wersji wyposażenia RS Maxx. -
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
-
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
Komentarze: