Każdy prędkościomierz podaje fałszywe dane. Oto jak go sprawdzisz
Prędkościomierz to bodaj najważniejszy instrument w samochodzie, dzięki któremu możemy kontrolować, czy jedziemy bezpiecznie i przepisowo. Dlaczego więc każdy prędkościomierz przekłamuje? Jest ku temu ważny powód.
Spis treści
- Dlaczego prędkościomierz podaje nieprawdziwy odczyt?
- Po co prędkościomierz przekłamuje prędkość?
- Jak sprawdzić rzeczywistą prędkość pojazdu?
Pewnie każdy z was ma znajomego, który chwalił się, że na „niemieckiej autostradzie” udało mu się „zamknąć licznik” w swoim samochodzie. Ewentualnie pojechać szybciej, niż wynika to z danych technicznych samochodu. Czy takie osoby zmyślają? Mogą faktycznie koloryzować, mogli też znaleźć stromy fragment autostrady, ale w grę wchodzi też błędny odczyt prędkościomierza. Co jest zamierzonym działaniem producenta.
Dlaczego prędkościomierz podaje nieprawdziwy odczyt?
Błędne działanie prędkościomierza jest zamierzone, ponieważ taki jest wymóg homologacyjny. Aby ją uzyskać, prędkościomierz musi być odpowiednio skalibrowany. Służy do tego specjalny wzór:
0 ≤ V1 – V2 ≤ (V2/10) + 4 KM/H
Gdzie prędkość wskazywana przez licznik (V1), musi być większa lub równa prędkości rzeczywistej (V2). Wielkość tej rozbieżności może różnić się zależnie od modelu.
Top 7 ulubionych błędów polskich kierowców na rondach
Po co prędkościomierz przekłamuje prędkość?
Wydaje się to trochę nielogiczne, żeby precyzyjne urządzenie pomiarowe, podawało celowo zafałszowane odczyty. Są dwa główne powody, dla których prędkościomierze w samochodach „oszukują”:
- dbanie o bezpieczeństwo
- zmniejszanie ryzyka otrzymania mandatu
Pierwszy powód jest jasny. Im mniejsza prędkość pojazdu, tym większa szansa, że uda się uniknąć kolizji lub wypadku. A jeśli do nich dojdzie, to mniejsza prędkość przełoży się na mniejsze ich konsekwencje.
Drugi powód może wydawać się zaskakujący, ale pamiętajmy, że rolą mandatów jest prewencja. Odstraszanie kierujących od popełniania wykroczeń. Natomiast prędkościomierz zawyżający prędkość działa podobnie – pokazuje, że jedziemy szybciej, niż w rzeczywistości, co powinno skłaniać do zdjęcia nogi z gazu.
Jak sprawdzić rzeczywistą prędkość pojazdu?
Różnica między prędkością rzeczywistą, a wskazywaną przez prędkościomierz jest zwykle nieduża i wynosi kilka kilometrów na godzinę. W niektórych autach, szczególnie przy większych prędkościach, może to być kilkanaście. Jeśli chcecie się przekonać, jak jest w waszym przypadku, to jest na to prosty sposób.
Wystarczy włączyć nawigację w telefonie – większość takich aplikacji pokazuje prędkość, odczytywaną na podstawie sygnału GPS. Pomiar dokonany w ten sposób jest niemal bezbłędny i pozwala precyzyjnie określić, o ile przekłamuje prędkościomierz w naszym aucie.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Europejska premiera BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 to siódmy w pełni elektryczny samochód wprowadzony przez chińską markę na europejski rynek. Jest to też czwarty model z serii ,,Ocean”, do której należy już Dolphin, Seal i Seal U. Pierwsze modele mają dotrzeć do klientów jeszcze w tym roku. -
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych
-
Porsche Taycan 4 i Taycan GTS – nowe warianty w gamie elektrycznego modelu
-
Lamborghini Revuelto ,,Opera Unica” zaprezentowane
-
Mercedes-AMG pracuje nad pierwszym własnym SUV-em
Komentarze: