Większość kierowców na drodze ma ten problem. Najlepiej rozwiązuje go ten przycisk
Okres zimowy jest szczególnie trudny dla kierowców i to z różnych powodów. Poza trudnymi warunkami drogowymi doskwiera im długo trwający zmrok oraz oślepianie przez innych kierowców. Jeden z tych problemów łatwo jest na szczęście rozwiązać.
Spis treści
- Co zrobić, żeby inne samochody mnie nie oślepiały?
- Co to jest lusterko fotochromatyczne?
- Do czego służy języczek pod lusterkiem?
Co zrobić, żeby inne samochody mnie nie oślepiały?
Szybko zapadający zimą zmrok to żadne odkrycie, ale ciemność to nie jedyny wróg kierowcy. „Wrogami” są także inni kierujący, a dokładnie światła ich samochodów. Każdy próbuje jakoś rozświetlić mrok, często przeszkadzając w tym innym.
Teoretycznie problem oślepiania powinny rozwiązać odpowiednio ustawione światła. Odpowiednio, czyli skontrolowane przez diagnostę, a także właściwie ustawione przez kierującego na wysokość, co regulujemy zwykle za pomocą pokrętła. Uwaga – światła z automatyczną regulacją wysokości, także trzeba okresowo sprawdzać i w razie potrzeby kalibrować.
Oślepianie innych powoduje także nieumiejętne korzystanie ze świateł drogowych (długich), ale może powodować je także ukształtowanie terenu. Spotykając inny pojazd na wzniesieniu, możemy być przez chwilę oślepieni przez jego reflektory.
Czy można dostać mandat za parkowanie tyłem do budynku? Co o zakazie mówią przepisy?
Co to jest lusterko fotochromatyczne?
Osobny problem stanowią światła samochodów, które jadą za nami. Wcale nie muszą być źle ustawione i świecić bezpośrednio w nasze lusterka, żeby rozpraszały i przeszkadzały. Jest to szczególnie uciążliwe na nieoświetlonych fragmentach dróg.
Doskonałym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest lusterko fotochromatyczne. Posiada ono w czujnik światła i jeśli wykryje on takie właśnie punktowe oślepianie, przyciemni powierzchnię lustra. Aby jednak działało, musimy wcisnąć przycisk znajdujący się na nim. Nie zawsze przecież możemy uważać, że jest nam ono potrzebne.
Do czego służy języczek pod lusterkiem?
Obecnie lusterka fotochromatyczne nie są żadnym luksusem, ale kiedyś spotykało się je tylko w droższych samochodach, albo wymagały one dopłaty, na którą mało kto się decydował. Standardowym znanym od dekad rozwiązaniem są lusterka z umieszczoną pod nimi dźwigienką, zwaną też języczkiem. Przestawienie powoduje zmianę kąta ustawienia lustra, pod którym znajduje się tryb nocny. Lustro jest wtedy przyciemnione i światła pojazdów z tyłu nas nie będą oślepiały.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
6. Rajd Motocyklowy Weteranów – hołd na dwóch kołach dla tych, którzy nie wrócili z misji. Start już 24 kwietnia!
Wkrótce rusza 6. edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów - start już 24 kwietnia 2025 roku. Setki motocyklistów, weteranów i pasjonatów ruszą w trasę, by oddać hołd tym, którzy nie wrócili z misji. -
Od kartingu do F1 Academy? Kornelia Olkucka walczy o marzenia we włoskiej Formule F4!
-
XPENG P7, G6 i G9 – wideo z pierwszych jazd w Polsce! Ceny, dane techniczne, rywale. Oto chińskie modele, które rzucają rękawicę Tesli
-
Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – poznaj nowe systemy w Toyocie C-HR
-
Audi Q4 e-tron – elektryczny SUV klasy premium dla nowoczesnych kierowców
Komentarze: