Co grozi za brak przeglądu? 5000 zł mandatu to dopiero początek
Coroczny przegląd techniczny samochodu to obowiązek, choć czasami zdarza się o nim zapomnieć. Sprawdzamy, co grozi za brak przeglądu.
Obok rejestracji auta oraz wykupienia obowiązkowej polisy OC, wykonanie badania technicznego jest obowiązkiem każdego posiadacza samochodu. Podczas przeglądu przeprowadzanego na stacjach diagnostycznych sprawdzane są m.in. sprawność oświetlenia, układu hamulcowego i kierowniczego czy stan opon. Na tej podstawie specjalista wykrywa wszystkie usterki i decyduje, czy samochód może zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Co jeśli zapomnimy o corocznym badaniu technicznym?
Sprawdzamy, co grozi za brak przeglądu
Zgodnie z badaniami CEPIK-u, w 2021 r. niemal 98% aut zostało dopuszczonych do ruchu. Co więcej, średnia wieku zarejestrowanych samochodów w lipcu bieżącego roku wynosiła od 14 do 16 lat. Najmłodsze z tego zakresu jeździły ulicami Warszawy, Krakowa, czy Wrocławia, a najstarsze spotykane są najczęściej w Opolu. Dla porównania – w Niemczech ok. 20% pojazdów nie przechodzi przeglądu, choć przeciętne auto jest młodsze o 4,5 roku niż w Polsce.
Jeśli nie zrobimy przeglądu technicznego w terminie, należy liczyć się z przykrymi i kosztownymi konsekwencjami. W przypadku zatrzymanie do kontroli przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, za brak przeglądu grozi mandat w wysokości od 1500 do nawet 5000 zł oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Dodatkowo, kierowca może zostać obciążony dodatkowymi kosztami związanymi np. z koniecznością odholowania pojazdu.
Sytuacja komplikuje się podczas wypadku lub kolizji. Brak przeglądu może być podstawą do niewypłacenia lub znacznego ograniczenia wysokości odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej, niezależnie od tego, kto jest sprawcą zdarzenia.
Jak sprawdzić, do kiedy ważny jest przegląd?
Datę ważności badania technicznego znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym. Tę informację znajdziemy także w aplikacji mObywatel w zakładce „Moje pojazdy”. Na wielu stacjach diagnostycznych oferowana jest także SMS-owa usługa przypominania o zbliżającym się terminie przeglądu. Jest więc wiele sposobów na to, aby nie zapomnieć o przeglądzie.
Warto pamiętać, że aktualny przegląd to nie tylko obowiązek, którego niewypełnienie może nas drogo kosztować, ale jego brak może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje. Choć niewiele mówi się o wypadkach spowodowanych złym stanem technicznym pojazdu, a dane na ten temat często nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, to nasze niedbalstwo może pozbawić kogoś życia lub spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu.
Co kraj, to inny przegląd
Nie w każdym kraju przegląd techniczny jest obowiązkowy. Do takich krajów zaliczamy m.in. Ukrainę. To powoduje niebezpieczną sytuację na polskich drogach, po których jeździ tysiące aut zza wschodniej granicy, często w dość opłakanym stanie.
Z drugiej strony mamy Niemcy, które słyną z rygorystycznych wymagań w kwestii przeglądów technicznych. Tam główne badanie techniczne jest wykonywane co 2 lata. Zajmują się nim specjaliści z organizacji takich jak DEKRA czy TUV. Dodatkowo, od kierowców wymaga się regularnego kontrolowania emisji spalin. Procedura ta wygląda podobnie w Japonii, a jej przeprowadzenie często wiąże się z niebotycznie wysokimi kosztami.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: