Rowerzysta jedzie drogą dla rowerów, pieszy wchodzi na pasy. Kto ma pierwszeństwo?
Kiedy pieszy ma pierwszeństwo? Mądry kierowca sięgnie do przepisów, ale ostrożny zatrzyma się zawsze, dobrze wiedząc, że „niechroniony uczestnik ruchu” mocno jest faworyzowany przez policję oraz przez sądy. Pytanie co zrobić, kiedy na drodze staną sobie dwaj niechronieni uczestnicy. Kto ma wtedy pierwszeństwo?
Spis treści
- Pierwszeństwo pieszych – co mówią przepisy?
- Pierwszeństwo ma rowerzysta czy pieszy?
- Kiedy pieszy ma pierwszeństwo przed rowerzystą?
Pierwszeństwo pieszych – co mówią przepisy?
Aby dokładnie określić, kiedy pieszy ma pierwszeństwo, trzeba sięgnąć do art. 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
O problemie z interpretacją tych przepisów pisaliśmy wielokrotnie. Prawo nigdzie nie precyzuje co to znaczy „wchodzący”, więc interpretacja pozwala na pewną dowolność i często policja oraz sądy odczytują to jako „zbliżający się”. Kierowcy zwykle stoją tu na przegranej pozycji.
Pierwszeństwo ma rowerzysta czy pieszy?
A na jakiej pozycji stoją rowerzyści? Dla niektórych może być to szokiem, ale rower to także pojazd. Cyklista zatem widząc pieszego „wchodzącego” na przejście, musi mu ustąpić pierwszeństwa. Przynajmniej na normalnej drodze.
Pierwsza w Polsce droga „2 minus 1” już otwarta. Jak po niej jeździć? Kierowcom się nie spodoba
Natomiast drogi dla rowerów wyznaczane są poza obrębem jezdni dla samochodów, a jeśli przecinają je przejścia dla pieszych, to pojawia się na nich zebra. Co wtedy? Takie oznakowanie jest niestety inwencją własną zarządcy drogi, ponieważ same pasy na drodze (znak P-10) to za mało. Musi być także ustawiony znak pionowy D-6. Kierujący pojazdem musi z daleka mieć jasny sygnał, że zbliża się do przejścia, a zebra wyznacza miejsce, po którym mogą chodzić piesi.
Zwykle w takich miejscach można spotkać samą zebrę, co naszym zdaniem tylko szkodzi. Pieszy może przekroczyć drogę dla rowerów w dowolnym miejscu, ale musi ustąpić pierwszeństwa rowerzystom. Obecność zebry sugeruje bezpieczne miejsce do przejścia na drugą stronę, ale prawnie nie rodzi żadnych konsekwencji. Przechodzący w tym miejscu pieszy nie nabywa żadnych przywilejów, tylko musi ustępować pierwszeństwa rowerzystom.
Kiedy pieszy ma pierwszeństwo przed rowerzystą?
Tak jak wspomnieliśmy, pieszy ma pierwszeństwo tylko na właściwie oznakowanych przejściach dla pieszych. Jeśli rowerzysta jedzie ulicą, a przez nią przebiega przejście, musi ustąpić pierwszeństwa osobom na nim przebywającym i na nie wchodzącym. Niedopuszczalna jest sytuacja, często niestety mająca miejsce, w której samochody zatrzymują się przed przejściem, a tymczasem rowerzysta wyprzedza je z prawej strony.
Analogicznie sytuacja wygląda na pasie dla rowerów. Wydzielany jest on z jezdni dla samochodów i przebiega bezpośrednio obok niej. Jeśli trafi się w takim miejscu przejście, to również nie będzie wątpliwości, że kierujący rowerem musi zachować się tak samo, jak kierujący samochodem.
Najnowsze
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
Cadillac coraz chętniej wkracza w świat elektrycznych samochodów. Po zaprezentowaniu modeli takich jak Celestiq czy Escalade IQ, teraz przyszedł czas na kolejnego elektrycznego SUV-a. Cadillac Vistiq ma być autem, dzięki któremu amerykańska marka będzie miała swój ,,luksusowy” model w każdym segmencie SUV-ów. -
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
-
Kia EV3 w gronie finalistów konkursu Car of the Year 2025
-
Europejska premiera BYD Sealion 7
-
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych
Zostaw komentarz: