Ewa Kania

Policjant kazał mi wejść do radiowozu. Czy może to nakazać kontrolowanemu kierowcy?

Większość kontroli drogowych odbywa się bez wysiadania kierowcy z samochodu. Tylko niektóre procedury wymagają, aby na chwilę opuścił pojazd. A czy policjant może nakazać na wejście do radiowozu?

Spis treści

Jak powinna wyglądać policyjna kontrola drogowa? Przepisy i procedury

Wyjaśnijmy może na początku, jak powinna wyglądać zgodna z procedurą kontrola drogowa. Kierowca zatrzymuje się na żądanie policjanta i we wskazanym przez niego miejscu. Jeżeli zatrzymuje nas nie stojący przy drodze policjant, ale załoga jadącego radiowozu, to powinniśmy zatrzymać się w pierwszym bezpiecznym miejscu, na przykład na poboczu. Bywa też tak, że radiowóz wyprzedza zatrzymywany pojazd i nakazuje (za pomocą komunikatów wyświetlanych za tylną szybą), podążanie za nim. Wtedy zatrzymujemy się za radiowozem.

Kierujący następnie powinien opuścić szybę i pozostać w pojeździe z rękami na kierownicy. Policjant podchodzi, podaje swoje imię, nazwisko, stopień oraz powód zatrzymania. Kierowca z kolei może poprosić o okazanie legitymacji służbowej, o co warto poprosić, jeśli zatrzymał nas nieumundurowany funkcjonariusz.

Ciąg dalszy kontroli zależy już od policjanta – może poprosić o dokumenty, nakazać wyłączenie silnika, a także opuszczenie pojazdu. Dozwolone jest też sprawdzenie:

  • stanu trzeźwości kierującego
  • stanu technicznego pojazdu
  • obecności obowiązkowego wyposażenia
  • krótka jazda próbna pomagająca ocenić sprawność pojazdu

Jakość paliwa coraz gorsza. Jest nowy raport UOKiK 2023

Czy podczas kontroli policjant może kazać wejść kierowcy do radiowozu?

Procedury kontroli drogowej przewidują sytuacje, w których policjant może nakazać kierowcy wejście do radiowozu. Jest tak w przypadku, gdy funkcjonariusz:

  • przedstawia kierującemu zarejestrowanego wykroczenia (nagrane np. wideorejestratorem)
  • wypisuje zatrzymanemu mandat i/lub zatrzymany płaci za niego na miejscu bezgotówkowo (zwykle tak jest w sytuacji, gdy policjanci przybywają na miejsce busem i są w nim miejsca do obsługi zatrzymanych)
  • bada zatrzymanego alkomatem (to również odbywa się głównie w busach)
  • udziela pomocy danej osobie, na przykład gdy grozi jej niebezpieczeństwo
  • musi przewieźć zatrzymanego na komendę lub do szpitala
  • obawia się, że zatrzymany może próbować uciec

Czy można odmówić wejścia do radiowozu?

Na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. Policjant nie może kazać nam bez powodu wsiąść do radiowozu. Ale podczas kontroli musimy słuchać jego poleceń. Jesteśmy więc w sytuacji patowej.

Obywatel nie może stawiać czynnego oporu policjantowi, więc jeśli nie przekonają go nasze argumenty i powoływanie się na procedury, nie mamy wyjścia. Możemy jedynie potem złożyć zażalenie na postępowanie funkcjonariusza.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze