Co grozi za przyjechanie na przegląd po terminie? Jaka kara czeka kierowcę?
Zapominalstwo może zdarzyć się każdemu, szczególnie jeśli chodzi o rzecz, którą robimy tylko raz do roku. Tak jak okresowy przegląd samochodu. Co grozi kierowcy, który się zapomni i zjawi się na Stacji Kontroli Pojazdów po wymaganym terminie?
Spis treści
- Jaka kara za przegląd samochodu po terminie?
- Co grozi za jeżdżenie samochodem bez przeglądu?
- Policja zatrzymała dowód rejestracyjny – jak go odzyskać?
- Kiedy nie trzeba robić corocznych badań technicznych?
Jaka kara za przegląd samochodu po terminie?
Okresowy przegląd samochodu jest obowiązkowy dla wszystkich, a jeśli nie mamy aktualnego badania, nasz pojazd nie jest formalnie dopuszczony do ruchu. Nie powinniśmy więc nim wyjeżdżać na drogę. Nikt oczywiście nie będzie wynajmował lawety, kiedy zapomni o przeglądzie. Tylko co nas czeka, gdy już pojawimy się na miejscu?
Wielokrotnie pojawiały się już informacje na temat tego, że kierowcy będą musieli zapłacić kary za nieterminowy przegląd. Zwykle mówi się o podwójnej opłacie za badanie. Póki co jednak na rozmowach się skończyło i stosowne przepisy nie zostały wprowadzone. Nie grozi nam nic ze strony diagnosty, jeśli przyjedziemy do niego po terminie.
Co grozi za jeżdżenie samochodem bez przeglądu?
Zupełnie inaczej wygląda to, kiedy na jeździe bez przeglądu, zatrzyma nas policja. Łatwo się przed tym uchronić, ponieważ funkcjonariusze nie zatrzymują kierujących „rutynowo”, tylko w momencie popełnienia wykroczenia. Rutyną jest natomiast sprawdzanie czy kierujący ma uprawnienia do kierowania, czy nie jest poszukiwany, a także czy pojazd nie jest kradziony, czy ma ubezpieczenie OC oraz oczywiście ważny przegląd.
Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że nasz pojazd nie ma ważnego przeglądu technicznego, wystawią nam mandat od 1500 do 5000 zł. Zostanie nam też odebrany dowód rejestracyjny, a zamiast tego otrzymamy zaświadczenie, pozwalające na jazdę autem przez kolejnych siedem dni. Ponieważ obecnie nie ma obowiązku wożenia ze sobą dokumentów, dowód zatrzymywany jest w systemie i każdy kolejny patrol będzie o tym wiedział.
To rondo jest tak dziwne, że nie rozumieją go nawet policjanci. Prawie wjechali w inne auto
Przy okazji przypominamy, że ponieważ nie ma teraz obowiązku jazdy z dokumentami, policjanci tylko wpiszą stosowną adnotację do systemu. To że nadal będziemy mieli przy sobie blankiet, nie zwiedzie nikogo w razie kolejnej kontroli.
Policja zatrzymała dowód rejestracyjny – jak go odzyskać?
Jeżeli stan naszego pojazdu nie budził zastrzeżeń funkcjonariuszy, po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego, możemy swobodnie jeździć jeszcze przez siedem dni. Nie warto oczywiście zwlekać z udaniem się do Stacji Kontroli Pojazdów. Jeśli diagnosta wykryje jakąś usterkę, musimy mieć czas na jej usunięcie.
Jeśli w ciągu siedmiu dni nie uzyskamy pozytywnego wyniku badania, nie możemy jeździć autem. Gdybyśmy zostali na tym zatrzymani, policja zakaże dalszej jazdy i odholuje nasz pojazd na parking. Lepiej więc oszczędzić sobie dalszych kłopotów.
Gdy otrzymamy pozytywny wynik badania, diagnosta przesyła do CEPiK-u stosowną informację i możemy już swobodnie jeździć samochodem
Kiedy nie trzeba robić corocznych badań technicznych?
Każdy dopuszczony do ruchu pojazd musi mieć ważny przegląd techniczny. Nie każdy trzeba jednak robić co roku. Wyjątek dotyczy:
- samochodów nowych – one mają badanie ważne 3 lata
- samochodów 3-letnich – po pierwszym przeglądzie kolejny robi się dopiero po 2 latach
- pojazdów zabytkowych
Najnowsze
-
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych
Najmocniejszy wariant hiszpańskiego SUV-a Cupra Formentor VZ5 zyskał dwie limitowane edycje specjalne. Będą one możliwe do zakupu w Polsce. -
Porsche Taycan 4 i Taycan GTS – nowe warianty w gamie elektrycznego modelu
-
Lamborghini Revuelto ,,Opera Unica” zaprezentowane
-
Mercedes-AMG pracuje nad pierwszym własnym SUV-em
-
Zadebiutował nowy Nissan Interstar. Wyjedzie na ulice w 2025 roku
Zostaw komentarz: