Jak łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy? Poproś o kod 78 – dziś nikt się z tego już nie śmieje
Prawo jazdy, poza informacjami na temat posiadanych kategorii, może zawierać także kody, określające dodatkowe warunki, jakie spełnić musi kierowca. Zwykle są to różnego rodzaju ograniczenia, a więc nic pożądanego. Wyjątkiem w ostatnich latach stał się kod 78.
Spis treści
- Kod 78 w prawie jazdy – co oznacza?
- Czy jest sens robić prawo jazdy tylko na automat?
- Jaki mandat za jazdę autem ze skrzynią manualną, mając prawo jazdy na automat?
Kod 78 w prawie jazdy – co oznacza?
Wiecie, czy macie jakiś kod wpisany w prawie jazdy? Powinniście, ale jeśli nie macie pewności, to zerknijcie do rubryki numer 12, znajdującej się na odwrocie prawa jazdy. Jeśli jest pusta, to znaczy, że nie dotyczą was żadne ograniczenia.
Jeśli jednak coś tam zapisano, to prawdopodobnie będziecie musieli sięgnąć do załącznika numer 1 do rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Zgodnie ze znajdującymi się tam zapisami:
W polach kolumny oznaczonej liczbą 12 umieszcza się liczbowe oznaczenia kodów i subkodów, które określają następujące ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe.
Najczęściej spotykane są kody oznaczające ograniczenia związane z wadą wzroku, na przykład:
- 01.01 – okulary
- 01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e)
- 01.05 – przepaska na oko
- 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe
- 01.07 – indywidualna korekta lub ochrona wzroku
Lista kodów jest jednak naprawdę długa i nie ma sensu jej tu całej przytaczać. Na niej znajduje się też wspomniany kod 78, który oznacza, że posiadacz prawa jazdy może prowadzić wyłącznie pojazdy z automatyczną skrzynią biegów.
Czy jest sens robić prawo jazdy tylko na automat?
Przez długie lata taki rodzaj prawa jazdy stanowił rodzaj ciekawostki i bardzo rzadko zdarzało się, że ktoś się na niego decydował. Jeśli już, to były to osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, ale dotyczącej tylko (lub głównie) lewej nogi. Takie prawo jazdy to dla nich duże ułatwienie, ponieważ mogą w ten sposób prowadzić dowolny pojazd ze skrzynią automatyczną, bez stosowania specjalnych rozwiązań, dostosowujących samochody do możliwości osoby niepełnosprawnej.
Nie daj się oszukać Mapom Google. Jedno kliknięcie, a będziesz jechać dłużej i jeszcze zapłacisz
Jeśli ktoś decydował się na zrobienie prawa jazdy z kodem 78 wyłącznie dla wygody, to musiał się liczyć ze zdziwionymi spojrzeniami, a nawet z drwinami. W opinii wielu kierowca musi potrafić prowadzić samochód, a częścią tego jest umiejętność zmiany biegów. Poza tym pojazdy z automatem były w Polsce rzadko spotykane, więc mając takie uprawnienia, bardzo się ograniczaliśmy.
Teraz samochody ze skrzyniami automatycznymi są coraz bardziej popularne i to w niemal wszystkich segmentach rynku. Wielu kierowców nie wyobraża sobie już powrotu do przekładni manualnej, więc osoba z prawem jazdy tylko na automat, może spotkać się ze znacznie większym zrozumieniem.
Jaki mandat za jazdę autem ze skrzynią manualną, mając prawo jazdy na automat?
Rozważając zdawanie prawa jazdy z kodem 78, musicie być świadomi bardzo istotnej kwestii. Nigdy pod żadnym pozorem nie możecie wsiąść do pojazdu z manualną przekładnią. To że wasze prawo jazdy potwierdza waszą znajomość obsługi reszty samochodu oraz przepisów, niczego nie zmienia.
Wsiadając do samochodu z „manualem”, jeśli macie prawo jazdy tylko na „automat”, traktowane jest jako jazda bez uprawnień. Jakbyście w ogóle nie mieli prawa jazdy. W razie kontroli drogowej, otrzymacie mandat 1500 zł i zakaz dalszej jazdy. Ale to nie wszystko – zgodnie z art. 94 Kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
Każda taka sprawa trafia przed sąd, więc teoretycznie grzywna może wynieść nawet 30 tys. zł. Oprócz tego trzeba się liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów na przynajmniej kilka miesięcy.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Komentarze: